fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Charlie Chaplin i Buster Keaton: Pojedynek królów komedii

materiały prasowe
W latach 20. XX wieku byli postrzegani jako najwięksi rywale, choć w rzeczywistości - darzyli się szacunkiem i podziwem. Charlie Chaplin i Buster Keaton - dwóch geniuszy komedii filmowej.

Różniły ich kompletnie różne sposoby konstruowania bohatera. Na ekranie spotkali się tylko raz w 1952 roku. Chaplin, w średnim wówczas wieku, kręcił „Światła rampy” – ich wspólnie nakręconą scenę zobaczą też widzowie w prezentowanym obecnie francuskim dokumencie. To był czas, kiedy największe sukcesy już mieli za sobą…

Dla obu początek kariery był podobny i zaczął się we wczesnym dzieciństwie. Buster Keaton urodzony w 1895 roku, był Anglikiem pochodzącym z  robotniczej dzielnicy Londynu. Miał 3 lata, gdy stał się członkiem rodzinnej trupy – specjalizował się w akrobacjach.

Charlie Chaplin przyszedł na świat w 1889 roku też w Londynie w rodzinie artystów rewiowych. Ojciec zapił się na śmierć, gdy chłopak miał 7 lat. Zanim jednak do tego doszło pięcioletni Charlie pojawił się na scenie w zastępstwie matki, która nagle straciła na scenie głos i publiczności się to ponoć bardzo spodobało. Tę historię opowiadał już później dorosły Charlie Chaplin. Miał 17 lat, gdy wstąpił do estradowej trupy i jeździł z nią po kraju, by w 1912 roku wyemigrować do Ameryki. Na początku 1914 roku pojawił się w Hollywood.

Debiut kinowy w „Aby zarobić na życie” wypadł zadowalająco, ale Chaplin ciągle czekał na wielkie role. Wreszcie wymyślił postać trampa – dżentelmena w za dużych spodniach i zdartych butach, z melonikiem i laseczką.

– Ciało Chaplina przeżywa konflikt – tłumaczy w filmie psycholog. – Górna część jest nieśmiała i pełna rezerwy, dolna – otwarta i naiwna jak dziecko. Do tego jest włóczęgą, a ma maniery angielskiego dżentelmena. Bohater stale wchodzący w konflikty. Jest zabawny.

Keaton po raz pierwszy zaczął występować na ekranie w 1917 roku w małych rolach. Szybko jednak przekonał do siebie widzów, reżyserów i producentów. Także stworzył wyrazistego bohatera o silnie zarysowanej osobowości, z którym łatwo było się widzom zidentyfikować. Początkowo chciał podążać drogą Chaplina, zakupił nawet studio filmowe, by zyskać niezależność.

– Buster Keaton jest niezaangażowany, pełen stoickiego spokoju – charakteryzuje jego fenomen psycholog. – Zawsze pozostaje w centrum rozgrywającej się sytuacji. Wszystko dzieje się wokół niego. I niezmiennie jest gotów zaczynać wszystko od nowa, nawet jak się przewróci.

Obaj w tym samym czasie osiągnęli artystyczne szczyty przyjaźnie ze sobą rywalizując. Jak przebiegały ich kariery opowiadają twórcy filmu, obficie posiłkując się także fragmentami filmów obu gigantów komedii.

Premiera francuskiego dokumentu „Chaplin i Keaton – pojedynek królów komedii” w sobotę 10 grudnia o godz. 22 w Planete+.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA