fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

#RZECZoBIZNESIE: Renata Pawlak-Morka: Nanotechnologia ma coraz większe znaczenie w farmacji

tv.rp.pl
Największa dynamika w ostatnim roku miała miejsce w nanodiagnostyce - mówi Renata Pawlak-Morka, dyrektor rozwoju produktów w Gedeon Richter Polska, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gedeon Richter jest częścią globalnego koncernu farmaceutycznego z siedzibą na Węgrzech. - Od lat specjalizujemy się w wytwarzaniu produktów leczniczych. Specjalizujemy się w obszarze badań i rozwoju, produkcji komercyjnej oraz sprzedaży i marketingu. W portfolio mamy ponad 100 produktów leczniczych - mówiła Pawlak-Morka.

W dziale badań i rozwoju, zlokalizowanym w Polsce, specjalizują się w opracowywaniu stałych oraz płynnych doustnych postaci leków.

- Obecnie w trakcie realizacji mamy 40 rozwojowych projektów. Część z nich jest już na etapie fazy laboratoryjnej, gotowa do transferu technologii do dużej skali – zdradziła gość.

Grupa Gedeon Richter w dziale badań i rozwoju zatrudnia ponad 1000 pracowników. - Centra zlokalizowane są w 3 miejscach, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii. Oddział w Polsce jest drugim, co do wielkości. W Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy liderem w obszarze B+R - mówiła Pawlak-Morka.

- Najbardziej rozpoznawalny produkt leczniczy to Groprinosin, który w kwietniu tego roku został wprowadzony na terytorium Rosji. Było to wyzwanie dla całej grupy. Z poziomu Polski udało nam się w ubiegłym roku wprowadzić produkt stosowany w hiperlipidemii. Mamy też sukcesy kompetencyjne. Polskiemu oddziałowi powierzono zarządzanie projektami globalnymi i prowadzenie samodzielnych procesów rejestracji – tłumaczyła gość.

Grupa Gedeon Richter w ciągu roku przeznacza 10 proc. przychodu na prace badawczo-rozwojowe. - W Polsce w ostatnim roku przeznaczyliśmy na inwestycje w zakresie budowy infrastruktury badawczo-rozwojowej na poziomie 20 proc. całkowitych kosztów inwestycyjnych w zakładzie – zdradziła gość. - Są to inwestycje w nowe laboratoria. Z Ministerstwem Rozwoju realizujemy projekt dotyczący rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego o obszar nanotechnologii. Udało nam się już inwestycję zakończyć, teraz w trakcie realizacji jest zakup niezbędnych urządzeń – dodała.

Pawlak-Morka zauważyła, że w przemyśle farmaceutycznym nanotechnologia ma coraz większe znaczenie. Największa dynamika w ostatnim roku miała miejsce w nanodiagnostyce.

- Są już leki oparte o nanotechnologię dostępne w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Przykładem jest doksyrubicyna stosowana w onkologii – mówiła.

- W przyszłości zależy nam na dalszym rozwoju infrastruktury i kompetencji, żeby zwiększać przewagę konkurencyjną. Jako cała grupa będziemy koncentrować się w obszarze badań nad innowacyjnymi cząsteczkami. W planach mamy również rozwój leków generycznych i biologicznych - podała Pawlak-Morka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA