fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Liderzy światowej gospodarki (prawie) odrobili straty

AFP
Światowe koncerny z USA i Azji potrzebowały trzech miesięcy, by niemal całkowicie odrobić 15-procentową utratę wartości rynkowej, spowodowaną w pierwszym kwartale przez rosnącą pandemię. Gorzej poradziły sobie z wirusem europejskie giganty.

„Po spadku o 15 proc (3,9 mld dol.) w okresie od grudnia 2019 r. do marca 2020 r., wartość rynkowa 100 największych firm na świecie w czerwcu 2020 r. była o zaledwie 1 procent (335 mld dol.) mniejsza w porównaniu z grudniem 2019 r." - informuje firma konsultingowa PwC.

W czerwcu firma przeanalizowała 100 największych koncernów na świecie pod względem wartości rynkowej. Od marca do grudnia 2019 roku wartość top-100 wzrosła o 20 proc. i wyniosła 25,4 bln dol. Jednak później w okresie rozwoju pandemii koronawirusa od grudnia 2019 do marca 2020 spadł o 15 proc. do 21,5 bln dol.

Ten spadek szybko odrobiły koncerny z USA i Chin, podczas gdy firmy z Europy i innych regionów świata nie były w stanie się odbudować. Łącznie w czerwcu 87 ze 100 największych firm na świecie odnotowało wzrost wartości rynkowej - wynika z badania PwC, cytowanego przez agencję RIA Nowosti.

Udział spółek technologicznych w całkowitym wzroście kapitalizacji spółek amerykańskich w okresie od marca do czerwca 2020 roku wyniósł 21 procent. Odbudowa wartości firm w Chinach napędzana była szybkim tempem ożywienia biznesu po zniesieniu ograniczeń związanych z COVID-19 oraz dobrze rozwiniętym segmentem high-tech i e-commerce.

„W warunkach znacznej niestabilności na rynkach finansowych, największe światowe firmy, w szczególności dzięki koncentracji firm technologicznych na liście, zapewniały inwestorom względne bezpieczeństwo. Wszystkie koncerny działały w niekorzystnych warunkach, ale wizja rynku dotycząca zdolności przystosowania się niektórych przedsiębiorstw do zewnętrznych wstrząsów, znajduje odzwierciedlenie w różnicach między różnymi regionami i sektorami", - mówi cytowany w raporcie Rustam Teregulow partner i szef praktyki rynków kapitałowych, PwC w Rosji i WNP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA