fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Parlamentarzyści alarmują: Koale wyginą do 2050 r.

Guillaume Blanchard at French Wikipedia / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0)
Koale mogą do 2050 roku wyginąć na terenie Nowej Południowej Walii, jeśli rząd nie podejmie pilnych działań mających na celu ochronę tych zwierząt i ich środowiska życia - wynika z rocznego śledztwa prowadzonego przez komisję parlamentarną.

Karczowanie lasów, rozwój rolnictwa, rozwój miast, kopalni i tartaków zmniejszą powierzchnię naturalnego środowiska koali w Nowej Południowej Walii od kilkudziesięciu lat.

Ponadto pożary trawiące w drugiej połowie 2019 roku i na początku 2020 roku w Australii zniszczyły ok. 1/4 naturalnego środowiska życia koali w Nowej Południowej Walii, w niektórych miejscach ogień zniszczył nawet 81 proc. terenów zamieszkiwanych przez koale.

"Jedynym sposobem, aby nasze wnuki mogły zobaczyć koale w ich naturalnym środowisku w Nowej Południowej Walii będzie działanie rządu zgodne z rekomendacjami komisji" - piszą parlamentarzyści.

Raport, przeprowadzony przez ponadpartyjną komisję parlamentarną, przedstawia 42 rekomendacje dla rządu stanowego, obejmujące zwiększenie środków na ochronę koali oraz postulat policzenia tych torbaczy na terenie stanu. Ochrona zwierząt miałaby też zyskać priorytet nad dalszym rozwojem terenów zurbanizowanych.

Rzecznik premier stanu, Gladys Berejiklian, zapowiedział, że lokalny rząd odpowie na raport "w odpowiedni sposób".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA