fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

W paszczy rekina znaleziono nieznany gatunek zwierzęcia

AFP
Prof. Ko Timikawa z uniwersytetu w Hiroszimie wraz z kierowanym przez siebie zespołem badaczy odnalazł nieznany dotychczas gatunek zwierzęcia w paszczy rekina wielorybiego - informuje AFP.

Nowy gatunek, określony jako podocerus jinbe - należy do podrzędu Gammaridea tworzonego przez niewielkie skorupiaki wyglądem przypominające krewetki, które znane są z tego, że są w stanie przetrwać w bardzo niesprzyjającym środowisku.

Prof. Tomikawa przyznaje jednak, że był "zaskoczony" znajdując nowy gatunek zwierzęcia w paszczy rekina.

- Te stworzenia, które mają zazwyczaj od 3 do 5 centymetrów (chodzi o przedstawicieli całego podrzędu Gammaridea - red.) są niezwykłe, ponieważ mogą występować w różnych środowiskach - powiedział japoński uczony w rozmowie z AFP.

- Ale nie spodziewałem się znaleźć jedno z nich w paszczy rekina.

Nowo odkryty gatunek liczy ok. pięciu milimetrów długości - ma brązowy odwłok i włochate odnóża, które pomagają mu chwytać substancje organiczne.

Prof. Tomikawa twierdzi, że podocerus jinbe w paszczy rekina mogą mieć - paradoksalnie - dobre warunki do życia, ze względu na dużą ilość świeżej morskiej wody, której potrzebują, a także dużą ilość pożywienia. Ponadto taka lokalizacja - jak mówi uczony - chroni niewielkie skorupiaki przed drapieżnikami.

Przedstawicieli podocerus jinbe znaleziono w paszczy rekina pochodzącego z akwarium w Okinawie. W skrzelach rekina znaleziono tysiące takich stworzeń.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA