fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Sondaż: Czy już czas zakazać sprzedaży plastikowych jednorazówek

fot. Noel Guevara / materiały prasowe Greenpeace
Czy Polacy są zwolennikami zakazu sprzedaży plastikowych jednorazowych produktów takich jak m.in. sztućce, tacki czy słomki do picia? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Większość respondentów (60 proc.) uważa, że należy zakazać sprzedaży plastikowych jednorazowych produktów takich jak m.in. sztućce, tacki czy słomki do picia. Przeciwnikiem takiego zakazu jest co czwarty ankietowany (27 proc.). 13 proc. badanych nie umiało w tej sprawie zająć jednoznacznego stanowiska.

- Częściej za wprowadzeniem takiego zakazu są kobiety (62 proc.), osoby powyżej 50 lat (68 proc.) oraz badani o wykształceniu wyższym (62 proc.). Częściej taki zakaz popierają też ankietowani o dochodzie poniżej 1000 zł netto (69 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (71 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Według Katarzyny Guzek, rzeczniczki prasowej Greenpeace Polska, nie przez przypadek coraz większą popularnością cieszą się inicjatywy które pokazują w jaki sposób można zerwać z plastikiem, a przynajmniej ograniczyć ilość plastiku w swoim życiu. - Świadomość społeczna jest bardzo wysoka, teraz pałeczkę powinny przejąć duże koncerny, które do opakowywania swoich produktów zużywają tony plastiku jednorazowego użytku. W samym tylko 2018 roku Coca Cola wyprodukowała 3 mln ton plastiku, Nestlé 1,7 mln ton a Unilever 610 tys. ton. Wprowadzenie listy zakazanych produktów to krok w dobrym kierunku, za nim powinien pójść kolejny - biznes musi wziąć odpowiedzialność za plastikową epidemię i zmniejszyć ilość plastiku jednorazowego użytku wprowadzaną na rynek – kwituje Guzek w rozmowie z serwisem rp.pl.

Być może wkrótce uda się rozwiązać problem z plastikowymi śmieciami. Naukowcy odkryli, całkiem przypadkiem, że są one zjadane przez gąsienice dość pospolitej ćmy, używanej jako przynęta na ryby.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA