fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Tyle plastiku produkują największe koncerny. Coca Cola bije rekord

Adobe Stock
Światowe koncerny zdradziły ile plastikowych opakowań wyprodukowały w 2018 roku. Na czele amerykańska firma Coca-Cola.

Według raportu Ellen MacArthur Foundation, która działa na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego plastikiem, sam koncern Coca-Cola produkuje rocznie 3 mln ton plastikowych opakowań.

Jest to tak duża ilość odpadów, że trudno ja sobie wizualizować. Portal BBC policzył, że 3 mln tony plastikowych odpadów ważą tyle co 15 tysięcy płetwali błękitnych.

Koncern jest właścicielem 500 marek napojów, większość z nich sprzedawana jest w plastikowych butelkach lub puszkach. Ale większość z nich nie jest przetwarzana ponownie - ląduje na śmietnikach lub w morzach i oceanach. W zeszłym roku Coca-Cola zobowiązała się do przestawienia produkcji ze zwykłego plastiku, na taki który ulega biodegradacji. Do 2030 wszystkie opakowania mają być biodegradowalne.

Z raportu wynika, że poza Coca-Colą, tony śmieci produkują też inne koncerny: Nestle - 1,7 mln ton, Danone - 750 tys. ton, Unilever - 610 tys. ton, Colgate - 287 tys. ton.

Niektóre firmy, m.in. Pepsi Co, H&M, L'Oreal, Walmart, Marks&Spencer czy Burberry - odmówiły ujawnienia danych.

W lutym tego roku Nestle poinformowało, że rezygnuje z plastikowych słomek dołączanych do niektórych napojów. Zamiast nich będą specjalne słomki papierowe.

Burberry natomiast obiecało, że przestanie niszczyć nową odzież i perfumy, których nie sprzedały w danym sezonie. Firma w ten sposób "chroniła markę" - nie pozwalając, by jej ubrania i akcesoria trafiały do outletów po znacznie niższych cenach.

W sumie 150 firm z całego świata podpisało zobowiązanie, że będzie częścią programu The Ellen MacArthur Foundation i aktywnie będzie działać na rzecz ograniczenia produkcji plastikowych odpadów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA