fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Koronawirus: nie należy otwierać wszystkich szkół od 1 września

Adobe Stock
Prawdopodobieństwo wzrostu zachorowań jest duże – mówi dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Czy z początkiem września należy otworzyć wszystkie szkoły?

Uważam, że należy otworzyć szkoły tylko w powiatach o niskiej gęstości zaludnienia i zobaczyć, co się będzie działo. Przy wysokiej transmisji wirusa wśród dzieci i młodzieży będziemy mieli do czynienia z wysoką falą zachorowań. Powinniśmy więc najpierw sprawdzić, jaka jest transmisyjność wirusa w szkołach. Jeśli okaże się, że sytuacja epidemiologiczna jest bezpieczna, będzie można otworzyć wszystkie szkoły.

Czytaj też:

Ale np. w Warszawie mamy lepszą sytuację niż w powiecie otwockim, choć to w stolicy gęstość zaludnienia jest wyższa.

Na obszarach gęsto zaludnionych ryzyko zarażenia jest po prostu wyższe. W powiecie otwockim musimy mieć ognisko zachorowań.

Pojawiają się argumenty, że przedszkola są już otwarte i wcale nie powodują zwiększonej liczby zachorowań. Czy dzieci jednak nie zarażają?

Nie – przedszkola nie są otwarte masowo. Liczba dzieci w placówkach jest dużo niższa niż w trakcie roku szkolnego.

Sądzi pan, że czeka nas duży wzrost zachorowań we wrześniu?

Przygotowaliśmy kilka prognoz, które są wariantowymi, w zależności od tego, jaka jest transmisyjność wirusa wśród dzieci. Tylko jeśli będzie ona niższa niż 30 proc. tego, co u dorosłych, nie będziemy mieli do czynienia z przyrostami zachorowań.

Z doświadczeń izraelskich wynika, że transmisyjność wśród uczniów jest wysoka.

Tak. Transmisyjność jest pochodną nie tylko biologii, ale też stylu bycia dzieci w szkole. W różnych krajach dzieci mogą zachowywać się nieco inaczej. Mogą być inne reguły sanitarne. Prawdopodobieństwo wzrostu liczby zachorowań jest jednak duże. W Niemczech liczba nowych przypadków wzrosła do tego stopnia, że trzeba zamykać szkoły.

A pan puści swoje dzieci do przedszkola i szkoły od września?

Do przedszkola nie, ale do szkoły spróbujemy.

Jest przecież obowiązek szkolny. Jak powinna wyglądać nauka?

Dzieci nie powinny się mieszać. Powinny być prowadzone przez jednego nauczyciela w niewielkiej grupie, a z pozostałymi nauczycielami łączyć się online. Uczniowie będą mieli poczucie wspólnej pracy, będą pod opieką, a nauczanie będzie koordynowane przez wychowawcę. Kwarantanna w przypadku zakażenia dotyczyłaby małej grupy.

Na co warto zwrócić uwagę?

W momencie zdiagnozowania wirusa powinniśmy jak najszybciej poinformować wszystkich, z którymi mieliśmy kontakt. Nie popadajmy w przesadę w ochronie swojego prawa do prywatności.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA