fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Chiny: Odstraszyliśmy okręt USA, który był na naszych wodach

USS Benfold
PH1 Anthony C. Casullo, USN, Public domain, via Wikimedia Commons
Chińska armia poinformowała, że "odstraszyła" amerykański okręt, który - jak podaje armia Chin - wpłynął nielegalnie na wody w pobliżu Wysp Paracelskich w poniedziałek, w rocznicę orzeczenia trybunału arbitrażowego w Hadze, który uznał roszczenia Chin do niemal całego Morza Południowochińskiego za niezasadne.

Niszczyciel USS Benfold wpłynął na wody w pobliżu Wysp Paracelskich nie uzyskując wcześniej zgody Chin i poważnie naruszając suwerenność tego kraju oraz godząc w stabilność w rejonie Morza Południowochińskiego - głosi komunikat Dowództwa Teatru Południowego chińskiej armii.

"Wzywamy USA, aby natychmiast wstrzymały się od takich prowokacyjnych działań" - czytamy w komunikacie.

12 lipca 2016 roku Stały Trybunał Abitrażowy w Hadze orzekł, że Chiny nie mają historycznych praw do suwerenności nad Morzem Południowochińskim.

Pekin zignorował to orzeczenie.

Okręt USS Benfold pojawił się na wodach, które Pekin uważa za swoje, korzystając z prawa do swobody żeglugi. Amerykańska Marynarka Wojenna w komunikacie podała, że okręt nie złamał żadnych norm prawa międzynarodowego - powołała się przy tym na Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Roszczenia terytorialne wobec Wysp Paracelskich mają Chiny, Tajwan i Wietnam.

Amerykańska marynarka wojenna podkreśla, że realizując misje na Morzu Południowochińskim USA "demonstrują, iż wody te znajdują się poza tym, co Chiny mogą - zgodnie z prawem - uważać za wody terytorialne".

W niedzielę sekretarz stanu USA, Antony Blinken podkreślał, że prawo do swobodnej żeglugi leży w interesie wszystkich państw.

Tymczasem rzecznik MSZ Chin, Zhao Lijian, apelował w poniedziałek, by Waszyngton "przestał sprawiać problemy" w rejonie Morza Południowochińskiego.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA