fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Ambasada Rosji do USA: Nie ćwiczcie na Morzu Czarnym

Ćwiczenia rosyjskiej armii w rejonie Morza Czarnego
PAP/EPA
"Wzywamy USA i ich sojuszników do wstrzymania działań militarnych na Morzu Czarnym" - czytamy we wpisie ambasady Rosji w USA na Twitterze.

Wpis nawiązuje do mających się wkrótce rozpocząć międzynarodowych ćwiczeń SeaBreeze. Ćwiczenia mają potrwać od 28 czerwca do 10 lipca w rejonie Morza Czarnego.

W tym roku ma wziąć w nich udział rekordowa liczba państw - 32. W ćwiczeniach uczestniczyć ma 5 tysięcy żołnierzy, 32 okręty oraz 40 samolotów. 

"Skala i agresywna natura ćwiczeń SeaBreeze stoi w sprzeczności z realnymi względami bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego" - pisze ambasada Rosji na Twitterze.

Ambasada Rosji wyraża też obawę, że ćwiczenia "zwiększą ryzyko niechcianych incydentów" i "będą inspiracją dla militarystycznych ambicji w Kijowie".

Nad Morzem Czarnym położony jest m.in. Krym, który w 2014 roku został zajęty i anektowany przez Rosję. Aneksja ta nie została uznana przez społeczność międzynarodową, a Krym jest traktowany jako część terytorium Ukrainy znajdująca się pod okupacją Rosji.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA