fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Rosyjski MSZ wydala dyplomatów ze Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii

MSZ Rosji
Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
MSZ Rosji w środę nakazało wydalenie siedmiu dyplomatów ze Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii w ramach odpowiedzi na wydalenie przez tych krajów rosyjskich dyplomatów, co z kolei było wyrazem solidarności z Republiką Czeską, wydalającą rosyjskich dyplomatów po ujawnieniu, że GRU stało za eksplozją, do jakiej doszło w jednym z czeskich składów amunicji.

MSZ Rosji nakazał trzem dyplomatom ze Słowacji, dwóm litewskim dyplomatom, a także dyplomacie z Łotwy i dyplomacie z Estonii opuszczenie Rosji w ciągu tygodnia.

Rosja oskarża wszystkie cztery kraje o okazywanie "pseudosolidarności" z Czechami, które wydaliły większość pracowników rosyjskiej ambasady w Pradze po oskarżeniu rosyjskich szpiegów o to, że stali za eksplozją w składzie amunicji w 2014 roku.

Rosja odpiera te oskarżenia nazywając je "absurdalnymi".

Obecny spór dyplomatyczny między Rosją a Czechami jest najpoważniejszy od 2014 roku.

Za zamachem w Czechach mieli stać Rusłan Boszirow i Aleksander Pietrow - oficerowie GRU, którzy są oskarżani również o zamach z użyciem bojowego środka chemicznego nowiczok na Siergieja Skripala, byłego pułkownika GRU i jego córkę w Wielkiej Brytanii.

I w tym wypadku Rosja zaprzecza formułowanym pod jej adresem oskarżeniom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA