fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Australia chce przeprosin od Chin. Za zdjęcie na Twitterze

Scott Morrison
AFP
Premier Australii, Scott Morrison, oświadczył w poniedziałek, że Australia domaga się od Chin oficjalnych przeprosin za wpis na Twitterze zawierający zdjęcie australijskiego żołnierza trzymającego nóż przy gardle afgańskiego dziecka.

Zdjęcie takie umieścił na Twitterze Zhao Lijian, rzecznik chińskiego MSZ. Morrison podkreślił, że zdjęcie to jest mistyfikacją.

Morrison stwierdził, że Australia domaga się usunięcia "naprawdę odrażającego" zdjęcia umieszczonego w poniedziałek na Twitterze przez szefa chińskiego MSZ.

- Jest to całkowicie oburzające i nie może być usprawiedliwione w żaden sposób... Chiński rząd powinien być zawstydzony tym wpisem. On umniejsza je (Chiny - red.) w oczach świata - powiedział Morrison na konferencji prasowej.

Premier Australii stwierdził też, że kraje świata obserwują jak Pekin zareaguje na napięcia w relacjach Australii z Chinami.

Wpis rzecznika chińskiego MSZ, towarzyszący zdjęciu, przeciwko któremu protestuje szef australijskiego rządu, brzmiał: "Zaszokowani mordowaniem afgańskich cywilów i więźniów przez australijskich żołnierzy. Zdecydowanie potępiamy takie działania i wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych".

Wpis nawiązywał do ujawnienia przed kilkunastoma dniami, że australijscy komandosi dopuszczali się zbrodni wojennych w Afganistanie, zabijając nieuzbrojonych Afgańczyków.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA