fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Szef MSZ Węgier będzie przy podpisaniu umowy Izrael-ZEA

Foreign and Commonwealth Office / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)
Szef MSZ Węgier, Peter Szijjarto, będzie jedynym szefem dyplomacji państwa UE, który weźmie udział w uroczystym podpisaniu umowy między Izraelem a ZEA w Waszyngtonie. Będzie to sformalizowanie porozumienia na mocy którego ZEA staną się trzecim krajem arabskim uznającym państwo Izrael (po Egipcie i Jordanii).

- Na zaproszenie prezydenta USA Donalda Trumpa, jako jedynym minister z UE, szef MSZ Peter Szijjarto weźmie udział... w ceremonii podpisania (umowy) w Białym Domu we wtorek - poinformował rzecznik ministra, Mate Paczolay w rozmowie z agencją informacyjną MTI.

Na mocy porozumienia Izrael zgodził się zawiesić planowaną aneksję osiedli żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu.

W piątek o zawarciu podobnego porozumienia z Izraelem poinformował Bahrajn.

Porozumienia są wymierzone w Iran, który zarówno Izrael, jak i wiele sunnickich państw regionu, uważają za zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie.

Szijjarto w sobotę napisał na swoim profilu na Facebooku, że prezydent USA "zasługuje na wdzięczność" za swoją politykę bliskowschodnią.

W USA szef MSZ Węgier ma spotkać się z doradcą i zięciem Trumpa, Jaredem Kushnerem, który jest odpowiedzialny za bliskowschodnią politykę administracji obecnego prezydenta.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA