fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Turcja chce uznania przez ONZ umowy, która ignoruje Kretę

AFP
Turcja wysłała do ONZ porozumienie ws. granicy morskiej, zawarte przez Ankarę z rządem w Trypolisie, z prośbą o jego uznanie. Umowa ta wywołała protest Grecji, która twierdzi, że jest ona niezgodna z prawem międzynarodowym, ponieważ ignoruje obecność greckiej Krety w rejonie, którego dotyczy porozumienie.

Informacje o przekazaniu umowy do ONZ z prośbą, o jej uznanie, przekazało Reutersowi tureckie źródło dyplomatyczne.

Dwa tygodnie temu uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii zawarł z Turcją porozumienie ws. granicy morskiej, które dotyczy rejonu Morza Śródziemnego, na którym potencjalnie mogą znajdować się duże źródła gazu. Umowa wyznacza przebieg granicy m.in. w pobliżu Krety, której obecność została zignorowana przez Trypolis i Ankarę.

Umowa z 27 listopada doprowadziła do kryzysu w relacjach dyplomatycznych Grecji z Libią. Po jej zawarciu Grecja wydaliła z kraju libijskiego ambasadora zastrzegając, że nie oznacza to zerwania relacji dyplomatycznych z rządem w Trypolisie. Zdaniem Grecji umowa została zawarta niezgodnie z przepisami prawa międzynarodowego.

Z kolei Turcja utrzymuje, że umowa ma chronić jej prawa w zgodzie z przepisami prawa międzynarodowego. Prezydent Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że porozumienie umożliwi Libii i Turcji wspólną eksploatację surowców na wodach Morza Śródziemnego.

Relacje między Turcją i Grecją są napięte m.in. w związku z rozpoczęciem przez Turcję odwiertów na wybrzeżu Cypru. Ankara i Ateny spierają się też o prawa do eksploatacji zasobów na Morzu Egejskim.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA