fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Grecja we wtorek podrywała myśliwce 40 razy. Powód? Turcja

HAF F-16 Demo Team [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Greckie myśliwce były we wtorek 40 razy podrywane w celu przechwycenia tureckich samolotów, które miały naruszyć grecką przestrzeń powietrzną - podaje "Stars and Stripes", pismo amerykańskiej armii.

Myśliwce z Grecji i Turcji miały wziąć udział w 16 konfrontacjach po tym jak tureckie maszyny wielokrotnie naruszały grecką przestrzeń powietrzną - podają przedstawiciele greckiego resortu obrony, cytowani przez dziennik "Kathimerini".

To nie pierwszy przypadek, w którym Turcja wielokrotnie naruszała przestrzeń powietrzną Grecji. W maju 2017 roku tureckie myśliwce i śmigłowce miały naruszać grecką przestrzeń powietrzną 141 razy.

Grecja i Turcja od lat znajdują się w sporze w kwestii roszczeń terytorialnych obu krajów na Morzu Egejskim. "Kathimerini", cytując ministra obrony Grecji, Nikosa Panagiotopoulosa podaje, że tureckie myśliwce znalazły się we wtorek nad akwenami Morza Egejskiego należącymi do Grecji.

Tymczasem wiceprezydent Turcji, Fuat Oktay, zagroził we wtorek, że Turcja może wysłać drony bojowe na Cypr Północny, w związku ze sporami terytorialnymi z Grecją.

- Jeśli trzeba Turcja wyśle żołnierzy, zorganizuje ćwiczenia we wschodniej części Morza Śródziemnego i podejmie działania transgraniczne. I zrobi co jest niezbędne - mówił Oktay cytowany przez gazetę "Ahval".

W ostatnich dniach Grecja wydaliła z kraju ambasadora Libii, ponieważ Trypolis podpisał z Ankarą porozumienie o wyznaczeniu granicy morskiej między oboma krajami, która ignorowała obecność Krety na obszarze, którego dotyczyło porozumienie.

Turcja i Grecja są państwami NATO.

Źródło: Stars and Stripes
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA