fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Angela Merkel z pierwszą wizytą w Auschwitz

AFP
Kanclerz Niemiec odwiedzi dziś były nazistowski obóz zagłady w Auschwitz. Będzie to pierwsza wizyta Angeli Merkel od momentu objęcia stanowiska kanclerz Niemiec

Merkel jest dopiero trzecią kanclerz Niemiec, która pojawi się w byłym obozie. Jest to symboliczna podróż przed 75. rocznicą jego wyzwolenia przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. 

Przed pojawieniem się w Oświęcimiu Merkel powiedziała, że  "walka z antysemityzmem i wszelkimi formami nienawiści" jest priorytetem jej rządu.

Merkel wizytę rozpocznie od przejścia pod bramą z napisem "Arbeit macht frei". Przy Ścianie Śmierci, gdzie zastrzelono tysiące więźniów, zostanie zachowana minuta ciszy. Merkel towarzyszyć będzie premier Mateusz Morawiecki.

Merkel wygłosi również przemówienie podczas wizyty oraz złoży wieniec w pobliskim obozie Birkenau.

Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner powiedział, że wizyta ta jest szczególnie ważnym sygnałem w czasie, gdy ocaleni z Auschwitz są ofiarami antysemickich zniewag i wypełnionych nienawiścią wiadomości.

Już wcześniej Niemcy zapowiedzieli, że przekażą 60 mln euro na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau.

W wizycie biorą również udział Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.

W Auschwitz-Birkenau zginęło  ponad milion Żydów, ponad 100 tys. Polaków, radzieckich jeńców wojennych, Romów i antynazistowskich buntowników. Wielu z nich zginęło w dniu przybycia do obozu. 

Źródło: rp.pl/AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA