fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Chiny: Nasz lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

N328KF at en.Wikipedia [Public domain]
Chiny potwierdziły, że pierwszy w historii lotniskowiec krajowej produkcji przepłynął przez Cieśninę Tajwańską w niedzielę. Wcześniej o pojawieniu się w Cieśninie chińskiego lotniskowca informowało ministerstwo obrony Tajwanu.

Lotniskowcowi miała towarzyszyć grupa okrętów bojowych. Wpłynął on na wody Cieśniny Tajwańskiej ze strony Morza Wschodniochińskiego - jak informował resort obrony Tajwanu.

Działania lotniskowca i towarzyszącej mu grupy bojowej miały monitorować okręty USA i Japonii.

W związku z pojawieniem się chińskiego lotniskowca w Cieśninie Tajwańskiej, Tajwan poderwał myśliwce, które również śledziły grupę chińskich okrętów.

Chiński lotniskowiec pojawił się na wodach Cieśniny Tajwańskiej wkrótce po tym, jak prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wskazała byłego premiera Williama Laia jako swojego kandydata na wiceprezydenta w styczniowych wyborach prezydenckich na wyspie, którą Chiny uważają za swoją zbuntowaną prowincję. Lai w ubiegłym roku wypowiadał się na rzecz ogłoszenia przez Tajwan niepodległości, co spotkało się z niezadowoleniem Chin.

W ubiegły wtorek po raz pierwszy od września na wodach Cieśniny Tajwańskiej pojawił się amerykański okręt - krążownik rakietowy USS Chancellorsville.

Chiński lotniskowiec - występujący pod nazwą Typ 002 - wypłynął ze stoczni w Dalian w ubiegłym tygodniu - informowały chińskie media. Lotniskowiec wciąż znajduje się w fazie testów i formalnie nie wszedł jeszcze do służby.

Chińska marynarka wojenna dysponowała dotychczas jednym lotniskowcem ochrzczonym Liaoning, który wszedł do służby w 2012 roku a powstał na bazie nieukończonego przez ZSRR lotniskowca Wariag.

Źródło: Japan Times, AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA