fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Iran nie zgadza się, by Turcja tworzyła bazy wojskowe w Syrii

AFP
Iran odrzucił możliwość tworzenia przez Turcję baz wojskowych na terytorium Syrii - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ, Abbas Mousavi. Mousavi dodał, że "integralność (terytorialna)" sojusznika Teheranu powinna być uszanowana.

- Jesteśmy przeciwko tworzeniu przez Ankarę baz wojskowych w Syrii... Ta sprawa powinna zostać rozwiązana środkami dyplomatycznymi... Integralność Syrii powinna być uszanowana - powiedział Mousavi na cotygodniowej konferencji prasowej, transmitowanej przez irańską telewizję.

Od czwartku na terenie północnej Syrii obowiązuje wynegocjowane przez USA zawieszenie broni między tureckimi żołnierzami, prowadzącymi w Syrii operację "Źródło pokoju", a Kurdami z Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), tworzących trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF).

Zgodnie z warunkami zawieszenia broni Kurdowie mają opuścić ok. 30-kilometrowy pas "strefy bezpieczeństwa", jaką Turcja chce stworzyć w północnej Syrii. Do strefy tej mają następnie zostać przeniesieni syryjscy uchodźcy z Turcji.

W sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Ankara będzie kontynuować swoją ofensywę w północno-wschodniej Syrii, aby "zmiażdżyć głowy terrorystów", jeżeli umowa z Waszyngtonem mówiąca o wycofaniu się kurdyjskich bojowników z terenu ofensywy nie zostanie w pełni wdrożona w życie.

Iran, bliski sojusznik prezydenta Syrii, Baszara el-Asada, zgłasza gotowość do udziału w rozmowach z Kurdami, syryjskim rządem i Turcją na temat bezpieczeństwa wzdłuż turecko-syryjskiej granicy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA