fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Mariusz Błaszczak w Waszyngtonie: Porozumienie na miarę wejścia do NATO

Twitter/MON
- Już jutro poznamy, gdy prezydenci Polski i USA ogłoszą opinii publicznej ustalenia, które zapadły. To będzie ważne wydarzenie, ważna data w historii naszego kraju. To porozumienie jest na miarę wydarzenia, jakim 20 lat temu było wejście Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak.

- Kończymy pierwszy etap negocjacji związanych ze wzmocnieniem obecności USA w Polsce – to jest zwieńczenie pierwszego etapu. Będziemy wypełniać decyzję, jaką podejmą prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych działaniem, a rezultat przyniesie dobre efekty, jeśli chodzi o zdolności obronne Wojska Polskiego i bezpieczeństwo Polski – mówił Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Johnem Boltonem, doradcą Prezydenta USA ds. Bezpieczeństwa. 

 - Dobra decyzja dla Polski, dobra decyzja dla państw położonych na wschodniej flance NATO i dobra decyzja dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czekamy na jutrzejsze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem - dodał szef MON.

Błaszczak wspomniał także o negocjacjach w sprawie zakupu samolotów F-35. - Stać nas na to aby kupować nowe samoloty i zastąpić samoloty postsowieckie. Jest to decyzja uzasadniona. Bezpieczeństwo jest bezcenne, dzięki temu, że Polska jest bezpieczna może rozwijać się gospodarka, przyciągamy inwestycje do naszego kraju, a  więc bezpieczeństwo jest priorytetem. F-35 są w posiadaniu ośmiu państw, które rozpoczęły proces budowy tego samolotu i czterech państw, które dołączyły na późniejszym etapie, a Polska będzie piątym takim państwem. Najnowocześniejsze samoloty, które gwarantują zdolności bojowe Sił Powietrznych, które poszerzają zdolności obronne. To będzie Foreign Military Sales - formuła, która jest wykorzystywana, jak na przykład ostatnio przez Belgów i tak będzie w naszym przypadku - powiedział.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA