Od 1 lipca w firmach dużych zaczęły obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli powszechny system długoterminowego oszczędzania. Instytut Keralla Research zapytał więc osoby odpowiedzialne w dużych firmach za wdrożenie tego programu, co sądzą na temat PPK, jakiego oczekują wsparcia od instytucji, które ten rządowy projekt będą oferować, czego obawiają się przy wdrożeniu PPK w firmie?

Jak się okazuje, na pozytywne strony nowego systemu oszczędzania wskazuje ogółem 73 proc. dużych firm. Jako plus uznano zwłaszcza pomysł podziału kosztów oszczędzania pomiędzy trzy strony tj. pracownika, pracodawcę i państwo (39,9 proc.). Dobrowolność przystąpienia do programu to również mocna strona PPK, na którą wskazało blisko co trzecie przedsiębiorstwo. Podoba się też sama idea regularnego oszczędzania oraz możliwość dziedziczenia zebranego kapitału - odpowiednio 29,9 proc. i 29 proc. ocen.

Co ciekawe jednak, mimo generalnie pozytywnego odbioru koncepcji Pracowniczych Planów Kapitałowych, tylko 35,5 proc. dużych przedsiębiorstw uważa, że ten program będzie dla pracowników realnym wsparciem gromadzenia oszczędności w dłuższej perspektywie. Nie wierzy w ten scenariusz sporo, bo aż 41 proc. badanych. Są oni sceptycznie nastawieni zwłaszcza wobec szansy na długoterminowość oszczędzania. Odwołują się przy tym głównie do doświadczeń z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Ponad połowa badanych przedsiębiorstw za potencjalnie największą wadę programu uważa możliwość ingerencji państwa w zmianę reguł jego funkcjonowania. Jako uzasadnienie swojej opinii, przypominają losy OFE, które mocno nadszarpnęły zaufanie do stabilności prawa, konstytucyjności i przewidywalności rozwiązań oferowanych przez państwo.

Wśród podstawowych wyzwań, jakich spodziewają się przedsiębiorcy wdrażający PPK w firmach wymieniano przede wszystkim obawy przed biurokracją związaną z obsługą programu (49 proc.), odpowiednim przekazaniem informacji pracownikom i sprawnym przygotowaniem programów IT do jego obsługi (24,5 proc.).

Badanie przeprowadzono wśród 200 firm zatrudniających 51-100, 101-250 i ponad 251 pracowników, zobowiązanych do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Respondentami były osoby odpowiedzialne za wybór instytucji wdrażającej PPK i obszar HR firmy. Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 r.