fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka pędzi, wiele firm dostało zadyszki

Fotolia
Ostatni kwartał roku zapowiada się równie udanie co miniony, gdy PKB Polski wzrósł o 4,7 proc. rok do roku, najbardziej od ponad pięciu lat.

Zwyżka PKB Polski w III kwartale o 4,7 proc. rok do roku nie była jednorazowym szarpnięciem gospodarki. Wygląda na to, że w bieżącym kwartale rozwija się ona w podobnym tempie. Bez zarzutu działają wszystkie jej silniki: konsumpcja, inwestycje i eksport.

Produkcja budowlano-montażowa, silnie sprzężona z aktywnością inwestycyjną, zwiększyła się w październiku o 20,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 15,5 proc. we wrześniu. Ankietowani przez „Rz" ekonomiści przeciętnie spodziewali się wprawdzie jeszcze lepszego odczytu (23,3 proc.), ale trudno mówić o rozczarowaniu. W minionych trzech miesiącach roczna dynamika produkcji budowlanej wynosiła średnio 19,8 proc. Ta średnia krocząca ostatnio wyższa była w maju 2011 r., czyli w okresie inwestycyjnego boomu przez Euro 2012.

– Najsilniej rośnie produkcja firm specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (zwiększyła się o 24,6 proc. rok do roku – red.), odzwierciedlając odbicie inwesty...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA