fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Bundesbank: Niemcy będą potrzebowały 2 lat, by wyjść z tej recesji

Bloomberg
Bundesbank szacuje, że niemiecka gospodarka skurczy się w 2020 roku o 7,1 proc. ale w następnych dwóch latach dojdzie do znaczącego ożywienia.

Według analizy niemieckiego banku centralnego, niemiecka gospodarka już przeszła przez recesję związaną z koronawirusem i zaczęła ponownie rosnąć. Według Bundesbanku odbicie jest na razie tłumione przez wciąż obowiązujące obostrzenia wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. W czwartek 4 czerwca niemiecki rząd przedstawił nowy plan ratowania gospodarki, wart 130 mld euro.

Prognozy banku centralnego są zgodne z prognozami przedstawionymi przez rząd i Radę Ekspertów Ekonomicznych, które przewidywały spadek niemieckiego PKB w przedziale od 6 do 7 procent - informuje agencja Reutera.

Bundesbank poinformować, że według jego analiz w 2021 r. skorygowany wzrost PKB wyniesie między 3,2 procent a w 2022 roku 3,8 procent.

- Finanse publiczne znacząco przyczyniają się do stabilizacji sytuacji finansowej i gospodarczej - powiedział prezes Bundesbanku Jens Weidmann. Jego zdaniem nowy program stymulacyjny przedstawiony przez rząd jest adekwatny do sytuacji i będzie miał pozytywny wpływ na gospodarkę Niemiec.

Raport Bundesbanku opublikowano dzień po obniżeniu przez Europejski Bank Centralny prognozy dla strefy euro, która przewiduje spadek PKB o 8,7 proc. w 2020 r. w wersji optymistycznej. W wersji pesymistycznej, ten spadek może dojść do 12,6 procent.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA