fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Niemieckich inwestorów wystraszyła groźba wojny handlowej

Bloomberg
Wskaźnik nastrojów niemieckich inwestorów spadł do poziomu najniższego od września 2016 r., głównie w wyniku obaw, że największa europejska gospodarka może ucierpieć w wyniku globalnej wojny handlowej i umocnienia się kursu euro.

Centrum Europejskich Analiz Ekonomicznych ZEW poinformowało, że obliczany tam co miesiąc indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków spadł w marcu do 5,1 pkt z 17,8 pkt. Ekonomiści spodziewali się spadku, ale do 13 pkt.

- Obawy dotyczące wszczętego przez USA globalnego konfliktu handlowego sprawiły, że specjaliści są bardziej ostrożni w swoich prognozach – powiedział szef ZEW Achim Wambach. – Silne euro też pogarsza prognozy gospodarcze dla Niemiec, kraju zależnego od eksportu – dodał.

Kanclerz Angela Merkel zdwoiła wysiłki w celu udaremnienia wybuchu wojny handlowej po nałożeniu przez USA ceł na stal i aluminium i groźbie obłożenia cłami importowanych samochodów, co podważyłoby opartą na eksporcie niemiecka gospodarkę. Minister gospodarki Peter Altmaier, bliski współpracownik kanclerz, na poniedziałkowym spotkaniu w Waszyngtonie wyraził przekonanie, że poważnego konfliktu handlowego uda się uniknąć.

Indeks ZEW odzwierciedlający bieżące warunki w niemieckiej gospodarce spadł do 90,7 z 92,3 pkt. Ale indeks oczekiwań dla strefy euro skurczył się do 13,4 z 29,3 pkt.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA