fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Gospodarka UE odbiła. Najmniej straciły Litwa i Polska

AdobeStock
PKB całej Unii zyskał w III kwartale 11,5 proc., a strefy euro 12,5 proc. Gospodarka Francji wyskoczyła na 18,7 procent. Jednak w ujęciu rocznym zielone wyspy są dwie, a najmniejsze straty poniosły gospodarki Litwy i Polski.

Eurostat opublikował wyniki za III kwartał. Wszystkie kraje okazały się na plusie. Najwyższy wzrost poza Francją miały gospodarki Hiszpanii (16,7 proc.) i Włoch (15,9 proc.). PKB Portugalii zyskał 13,3 proc., a Malty 12,7 proc. Na tym tle polskie 7,9 proc. plasuje się w środku stawki. Podobnie jak największa gospodarka Europy - niemiecka (+8,5 proc.). Najgorzej poradziły sobie: Finlandia (3,3 proc.) i Grecja (2,2 proc.).

Wraz z gospodarkami rosło zatrudnienie. Najwięcej w Irlandii (+3,3 proc. w stosunku do II kw.), przed Hiszpanią (3,1 proc.) i Austrią (3 proc.). W Polsce przyrost wyniósł 1,2 proc.

Inaczej wygląda statystyka PKB w ujęciu rocznym. Zieloną wyspą Unii jest nie tylko od dawna tak nazywana Irlandia, ale także Szwecja. Gospodarka Irlandii zyskała tu w ciągu roku imponujące 8,1 proc., a gospodarka Szwecji - 2,7 proc. Pozostałe tracą. Najmniej Litwa - 1,6 proc., przed Polską - 1,8 proc. Najwięcej w ciągu roku zmniejszył się PKB Grecji (-11,7 proc.), przed Chorwacją (-10 proc.). W całej Wspólnocie PKB stracił 4,2 proc., a w strefie euro 4,3 proc.

Ciekawie wygląda sytuacja poza Unią. Wielka Brytania w III kw. zyskała 15,5 proc., ale w całym roku straciła 9,6 proc. Najwięcej w III kw. zyskała gospodarka USA - 7,4 proc., w Szwajcarii było to 7,2 proc. a w Norwegii 4,6 proc. Rok do roku PKB żadnego z tych państw nie jest na plusie. Najmniej straciła Norwegia - 0,1 proc., przed Szwajcarią - 1,7 proc. W kraju najmocniej opanowanym przez COVID-19 gospodarka skurczyła się o 2,9 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA