Międzynarodowa wymiana usług wciąż kuleje. Lepiej z towarami

Wartość polskiego eksportu towarów we wrześniu była już wyraźnie powyżej poziomu sprzed roku oraz bezpośrednio sprzed wybuchu pandemii. Eksport usług, który przed kryzysem był kołem zamachowym polskiej wymiany handlowej, nie może się podnieść po wiosennym załamaniu.

Aktualizacja: 13.11.2020 17:26 Publikacja: 13.11.2020 17:05

Międzynarodowa wymiana usług wciąż kuleje. Lepiej z towarami

Foto: Adobe Stock

Jak podał w piątek NBP, wartość eksportu towarów w euro zwiększyła się we wrześniu o 4,6 proc. rok do roku, po zwyżce o 2,5 proc. w sierpniu (0,8 proc. według wstępnych danych). Była to już czwarta z rzędu zwyżka eksportu rok do roku, największa w tej serii. Przebiła też wyraźnie oczekiwania ekonomistów. Uczestnicy comiesięcznej ankiety „Rzeczpospolitą” przeciętnie szacowali, że zagraniczna sprzedaż towarów zwiększyła się we wrześniu o 3,1 proc. rok do roku.

Czytaj także: Nadwyżka handlowa Polski wciąż puchnie

Wartość polskiego importu towarów (w euro) wzrosła o 1,5 proc. rok do roku, po sześciu z rzędu miesiącach zniżek. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie szacowali, że zagraniczne zakupy towarów ponownie zmalały, choć tylko o 0,7 proc. rok do roku po 4,9 proc. w sierpniu (5,1 proc. według wstępnych danych).

Efektem szybszego wzrostu wartości eksportu niż wartości importu była siódma w tym roku miesięczna nadwyżka Polski w handlu towarami, która sięgnęła ponad 1,2 mld euro, po 0,9 mld euro w sierpniu. Jednocześnie Polska ponownie – jak nieprzerwanie od 2004 r. – miała nadwyżkę w międzynarodowej wymianie usług. We wrześniu saldo to wyniosło ponad 1,7 mld euro, nieco więcej niż w sierpniu.

Utrzymująca się nadwyżka Polski w wymianie usług nie świadczy jednak o tym, że wywołany przez pandemię Covid-19 kryzys w tę sferę handlu nie uderzył. Przeciwnie, we wrześniu przychody Polski z tytułu eksportu usług wciąż były o 12,3 proc. mniejsze niż przed rokiem, a wydatki z tytułu eksportu usług były mniejsze o 9,1 proc.

Nadwyżka handlowa to główne źródło dodatniego salda obrotów bieżących Polski, które stanowi szeroką miarę rozliczeń z zagranicą. W ciągu 12 miesięcy do końca września saldo rachunku obrotów bieżących wyniosło ponad 16 mld euro, czyli około 3 proc. PKB. To jedna z przyczyn tego, że w trakcie obecnego kryzysu złoty nie osłabił się tak bardzo, jak w latach 2008-2009.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat