fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Widać oznaki poprawy w chińskiej gospodarce

Fotorzepa, Alicja Podskoczy
Chiński PKB zwiększył się w pierwszym kwartale o 6,4 proc. r./.r., gdy średnia prognoz analityków mówiła o zwyżce o 6,3 proc. Tempo wzrostu było więc takie same jak w czwartym kwartale. Było ono najsłabsze od 27 lat.

Choć wojna handlowa z USA i dekoniunktura w globalnym handlu szkodzą chińskiej gospodarce, to częściowo jest to rekompensowane przez rządowe działania stymulacyjne. Oznaki poprawy koniunktury widać w danych za marzec. Produkcja przemysłowa wzrosła o 8,5 proc. r./r., gdy spodziewano się wzrostu o 5,8 proc. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 8,7 proc.,. gdy oczekiwano zwyżki o 8,4 proc. 

Czytaj także: Indie i Chiny coraz bliżej wojny handlowej 

Szacunki ekonomistów mówią, że rządowa stymulacja w Chinach (luźniejsza polityka pieniężna, cięcia podatków i wzrost wydatków na infrastrukturę) stanowi na ten rok nawet 4,25 proc. PKB. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazał właśnie tę stymulację jako główną przyczynę lekkiego podwyższenia swojej prognozy gospodarczej dla Chin. Spodziewa się on, że chiński PKB wzrośnie w tym roku o 6,3 proc., gdy w 2018 r. zwiększył się o 6,6 proc.

„Dane za pierwszy kwartał i marzec potwierdzają cykliczny punkt zwrotny. (...) Spodziewamy się poprawy sytuacji gospodarczej od drugiego do czwartego kwartału, gdyż luzowanie polityki fiskalnej w pełni da o sobie znać, napięcia handlowe złagodnieją, a nastroje konsumenckie znormalizują się" - piszą analitycy Morgan Stanley.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA