fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Amerykańska gospodarka zwolniła bardziej, niż oczekiwano

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Tempo rozwoju amerykańskiej gospodarki spadło w minionym kwartale bardziej, niż pierwotnie szacowano, bo okazało się, że mniejsze były wydatki konsumpcyjne i rządowe.

Produkt krajowy brutto wzrósł o 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym – poinformował w czwartek Departament Handlu. To mniej niż pierwotne podawane 2,6 proc. i mniej od zakładanej korekty do 2,3 proc. Wzrost wydatków konsumpcyjnych, największej części amerykańskiej gospodarki, skorygowano w dół do 2,5 proc.

W całym minionym roku PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł ostatecznie o 3 proc., mniej niż pierwotnie szacowane 3,1 proc., ale i tak najszybciej od 2005 r., co gospodarka głównie zawdzięcza redukcji podatków.

Czwartkowy raport podaje też pierwsze szacunki zysków firm w bieżącym kwartale. Zyski przed opodatkowaniem spadły o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. To pierwszy spadek od początku 2017 r., ale w stosunku rocznym zyski wzrosły o 7,4 proc.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga przewidują, że w obecnym kwartale wzrost PKB w Stanach spadnie do 1,5 proc., co byłoby najwolniejszym tempem rozwoju od dwóch lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA