Dane gospodarcze

KE podwyższa prognozę dla Polski. Rośniemy mocniej niż Niemcy

Bloomberg
Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2018 r. z 4,3 proc. do 4,6 proc. Jej przewidywania na 2019 r. nie zmieniły się. Spodziewa się ona wzrostu PKB Polski o 3,6 proc.

Lekko zmieniła się również prognoza dotycząca inflacji w Polsce. KE oczekuje, że w tym roku wyniesie ona 1,3 proc., by w przyszłym przyspieszyć do 2,6 proc. Wiosną analitycy Komisji prognozowali odpowiednio: 1,3 proc. i 2,5 proc.

Czytaj także: Gospodarka bez oznak słabości

KE ścięła za to prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro. Spodziewa się, że w tym roku wyniesie on 2,1 proc., gdy w maju prognozowała 2,3 proc. Prognoza na 2019 r. pozostała bez zmian i wynosi 2 proc.

- Rewizja w dół prognoz dotyczących wzrostu PKB pokazuje, że niekorzystne środowisko zewnętrzne, takie jak narastające napięcia w relacjach handlowych z USA może uderzyć w nastroje i źle wpłynąć na ekspansję gospodarczą – twierdzi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Wzrost gospodarczy ma zwolnić m.in. w Niemczech. Zarówno w 2018 jak i w 2019 r. ma wynieść 1,9 proc., gdy w maju spodziewano się odpowiednio: 2,3 proc. i 2,1 proc. Francuski PKB ma wzrosnąć w tym i w przyszłym roku o 1,7 proc. KE prognozowała wcześniej wzrost o 2 proc. w 2018 r. i o 1,8 proc. w 2019 r.

Najwolniej rozwijającą się gospodarką strefy euro pozostaną Włochy z tegorocznym wzrostem wynoszącym 1,3 proc. Prognozy z maja mówiły o 1,5 proc.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL