fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

W Iraku odkryto 200 masowych grobów. W środku szczątki tysięcy ofiar Państwa Islamskiego

Zniszczony budynek w Mosulu
AFP
Ponad 200 masowych grobów, zawierających szczątki tysięcy ofiar, zostało odkrytych na obszarach w Iraku, kontrolowanych wcześniej przez Państwo Islamskie - wynika z raportu ONZ opublikowanego we wtorek.

Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Iraku i Biuro Praw Człowieka ONZ udokumentowały istnienie 202 masowych grobów w guberniach Ninewa, Kirkuk, Salah al-Din i Anbar w północnej i zachodniej części kraju. Jednak według raportu takich grobów może być o wiele więcej.

ONZ podkreśliła, że trudno jest określić całkowitą liczbę ludzi, spoczywających w tych grobach. W najmniejszym, z nich, w zachodnim Mosulu, znaleziono osiem ciał. W największym, głębokim leju Khasfa na południe od Mosulu, znajdują się tysiące ciał.

Raport podkreśla, że w grobach mogą znajdować się materiały kryminalistyczne, które mogłyby być pomocne w identyfikacji ofiar i budowaniu zrozumienia skali przestępstw, które miały miejsce w Iraku.

"Dowody zebrane w tych miejscach będą miały kluczowe znaczenie dla zapewnienia wiarygodnego dochodzenia, ścigania i skazania, zgodnie z międzynarodowymi standardami prawidłowego procesu" - czytamy w raporcie. "Prawda i sprawiedliwość wymaga odpowiedniego zachowania, wydobycia i ekshumacji masowych grobów oraz identyfikacji szczątków wielu ofiar oraz ich powrotu do rodzin" - zaznaczono.

Między czerwcem 2014 r. a grudniem 2017 r. Państwo Islamskie zajęło duże obszary Iraku i prowadziło "kampanię powszechnej przemocy i systematycznych naruszeń międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego" - jak pisze ONZ. Według raportu na terenach tych mogły być dokonywane akty, które "mogą oznaczać zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i możliwe ludobójstwo"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA