fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Czy szczepionki Pfizera i AstraZeneki chronią przed Deltą? Co mówią dane?

AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech i AstraZeneca chronią przed wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2 niemal tak skutecznie jak przeciwko wariantowi Alfa (B.1.1.7, wariant wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii) - wskazuje analiza danych dotyczących szczepień na świecie, przeprowadzona przez badaczy z Public Health England, których wyniki opublikowano na łamach "New England Journal of Medicine".

Analiza wykazała jednocześnie, że jedna dawka szczepionek Pfizer/BioNTech i AstraZeneca nie chroni wystarczająco przed wariantem Delta.

Z publikacji Public Health England wynika, że dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech są na 88 proc. skuteczne w ochronie przed objawowym zakażeniem wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2, podczas gdy w przypadku wariantu Alfa skuteczność ta wynosiła 93,7 proc.

Dwie dawki szczepionki AstraZeneca chronią w 67 proc. przed objawowym zakażeniem wariantem Delta, podczas gdy w przypadku wariantu Alfa skuteczność ta wynosiła 74,5 proc.

"Tylko nieznaczne różnice w skuteczności szczepionek były zauważone jeśli chodzi o wariant Delta, w porównaniu do wariantu Alfa, po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki" - piszą badacze z Public Health England.

Dane z Izraela wskazywały, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest mniej skuteczna jeśli chodzi o ochronę przed objawowym zakażeniem wariantem Delta, ale jej ochrona przed ostrym przebiegiem zakażenia w przypadku tego wariantu utrzymuje się na wysokim poziomie.

Wcześniej Public Health England informowało, że pierwsza dawka każdej ze szczepionek chroni w ok. 33 proc. przed objawowym zakażeniem wariantem Delta.

Z środowej publikacji wynika, że pierwsza dawka szczepionki Pfizer/BioNTech chroni przed takim zakażeniem w 36 proc., a pierwsza dawka szczepionki AstraZeneca - w 30 procentach.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA