fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Kolejny kraj rezygnuje ze szczepionki AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W ciągu trzech tygodni Szwecja przestanie stosować szczepionkę AstraZeneca w swoim programie szczepień - informuje Radio Sverige.

W Szwecji podanych ma zostać jeszcze ok. 200 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca, głównie przeznaczonych dla osób, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu i czekają na drugą dawkę.

Po podaniu tych dawek Szwecja zrezygnuje z użycia szczepionki AstraZeneca - podobnie jak zrobiły to wcześniej Norwegia i Dania - wynika z informacji szwedzkiego radia.

Obecnie w Szwecji szczepionkę AstraZeneca podaje się jedynie osobom w wieku 65 lat i więcej - grupa ta jednak jest już bliska całkowitego wyszczepienia.

W Szwecji w programie szczepień wykorzystuje się też szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna.

Ponad 36 proc. dorosłej populacji Szwecji przyjęło już co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19.

Wcześniej Dania i Norwegia zrezygnowały z użycia szczepionki AstraZeneca w związku z doniesieniami o wykrywaniu rzadkich rodzajów zakrzepów u niewielkiej grupy młodych kobiet zaszczepionych na COVID-19 tą szczepionką.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) rekomenduje stosowanie szczepionki AstraZeneca, choć możliwość wystąpienia po niej zakrzepów została dodana do listy możliwych efektów ubocznych stosowania szczepionki. EMA podkreśla jednak, że korzyść z podania szczepionki znacznie przewyższa ryzyko związane z jej zastosowaniem.

 

Źródło: Radio Sverige, thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA