fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Przed szczepieniem przeciw COVID powiedz o alergii pokarmowej

Szczepienie
Adobe Stock
W szczepieniach krytycznym elementem są odczyny alergiczne i anafilaksje, które zagrażają życiu. Pacjent może być uczulony na znajdujące się w szczepionce stabilizatory, substancje pomocnicze, które pomagają przenieść materiał genetyczny – mówi dr n med. Grzegorz Cessak, farmaceuta, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA).

W rozmowie z Karoliną Kowalską zaznacza, że jeśli ktoś miał przeciwwskazania do stosowania innych szczepionek, prawdopodobnie będzie miał je także przy szczepionce przeciw Covid-19. – Dodatkowym ostrzeżeniem, ale nie wykluczeniem ze szczepienia, są ostre reakcje anafilaktyczne czy alergie pokarmowe, dlatego trzeba je zgłosić przed szczepieniem – tłumaczy dr Cessak.

Po informacjach o tym, że szczepionka AstraZeneca może powodować epizody zatorowo-zakrzepowe, bardzo wiele osób próbuje zamienić swoją szczepionkę tej firmy na inną wakcynę. – To bezpieczna i skuteczna szczepionka – zapewnia dr Cessak. Dodaje też, że epizody zakrzepowe są na takim samym poziomie, jak przed szczepieniami, a przy preparatach Pfizera i Moderny pojawiły się nawet w większej liczbie niż w przypadku AstryZeneki.

Czym różnią się szczepionki Pfizera i AstraZeneki? Jak działa szczepionka jednodawkowa Johnson&Johnson? Dlaczego Europejska Agencja Leków nie dopuściła do użycia chińskiej i rosyjskiej wakcyny? O tym wszystkim w podcaście „Dr Internet i Pani Rozum”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA