fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Pfizer testuje co da podanie trzeciej dawki szczepionki

Szczepionka Pfizera na COVID
AFP
Pfizer i BioNTech, twórcy szczepionki na COVID-19 opartej o technologię mRNA, rozpoczynają testy mające wykazać, czy podanie trzeciej dawki szczepionki zwiększy ochronę zaszczepionego przed wariantami koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje CNN.

W ramach badania Pfizer i BioNTech sprawdzą czy reakcja układu odpornościowego na dodatkową dawkę szczepionki będzie bezpieczna.

W testach wezmą udział 144 osoby, które wcześniej uczestniczyły w pierwszej fazie testów szczepionki w USA. Część uczestników testów to seniorzy, liczący do 85 lat.

Badanie obejmuje też sprawdzenie w jaki sposób przeciwciała znajdujące się w krwi uczestników testów poradzą sobie ze zneutralizowaniem wariantów koronawirusa w warunkach laboratoryjnych.

Uczestnicy badania otrzymają trzecią dawkę szczepionki Pfizera między 6 a 12 miesiącem od otrzymania wcześniejszych dawek. Wielkość trzeciej dawki będzie identyczna jak pierwszej i drugiej.

Dyrektor generalny Pfizera, Albert Bourla w oświadczeniu napisał, że badanie jest "kluczowe jeśli chodzi o ustalenie tego, czy podanie trzeciej dawki jest bezpieczne i skuteczne przeciwko krążącym szczepom koronawirusa".

Jednocześnie Pfizer i BioNTech planują testy zmodyfikowanej wersji szczepionki na COVID-19, która ma być sprofilowana pod kątem wariantów koronawirusa.

Bourla zaznaczył, że jak dotąd Pfizer i BioNTech nie mają jednoznacznych dowodów, że warianty są odporne na dotychczasową wersję szczepionki.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA