fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus w Polsce. Pacjentów z COVID-19 najmniej od października

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba pacjentów hospitalizowanych po zakażeniu koronawirusem spadła do poziomu najniższego od końca października - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Wzrosła liczba pacjentów z COVID-19 wymagających respiratorów.

Najnowsze dane resortu zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 14 928 osób. Od środy liczba pacjentów spadła o 396. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 1,3 tys. Ostatni raz liczba pacjentów była wyższa 29 października.

O 234 spadła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 15 575 wolnych łóżek (51,06 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Minister zdrowia nie zamierza podać się do dymisji

Obecnie 1 597 osób - o 28 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 1,78 proc., w ciągu tygodnia spadła o 2 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 287 wolnych respiratorów - 44,63 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Polska kupuje szczepionki przeciw COVID dla ponad 40 mln osób

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w czwartek, obecnie zasoby te wynoszą 30 503 łóżka i 2 884 respiratory.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyły 162 wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów spadła o 33.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 547 i wynosi 185,5 tys. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 1,1 tys.

Nadzorem epidemiologicznym objęto 5,7 tys. osób (dobowy wzrost o 49, tygodniowy spadek o 193).

Czytaj także: Niedzielski: Martwi nas duża liczba zgonów cały czas

Od środy liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 8,3 tys., w ciągu tygodnia - o 59,9 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 215 732 zakażonych.

Według danych z 20 stycznia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 8,19 mln próbek pobranych od ponad 7,91 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 57 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Czytaj także: UE chce dzielić się nadwyżkami szczepionek przeciw COVID-19

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 200 874.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA