fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szczepienia w Polsce. W jakiej kolejności?

Szczepienie
AFP
W niedzielę pierwsi Polacy zostali zaszczepieni na COVID-19 - byli to medycy ze szpitala MSWiA w Warszawie, a wśród nich Alicja Jakubowska, która po godz. 8 została zaszczepiona jako pierwsza w Polsce. Rząd dokładnie określił, w jakiej kolejności będą szczepieni obywatele - zauważa Onet. Kto jest w kolejce po medykach?

W niedzielę 27 grudnia pierwsi Polacy przyjęli szczepionkę na koronawirusa. Do Centralnego Szpitala Klinicznego w niedzielę rano trafiło 75 fiolek szczepionek, co pozwoli na zaszczepienie 375 osób. To początek narodowego programu szczepień, dzięki któremu mamy odzyskać to, co utraciliśmy przez pandemię - czyli normalne życie. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej wrócimy do otwartych siłowni, restauracji, kin czy teatrów.

- Szczepionka to światełko w tunelu - powiedział cytowany przez Onet premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że rząd będzie zachęcał obywateli, aby zaszczepili się przeciwko COVID-19. Ale nie wszyscy będą mieli okazję skorzystać ze szczepionki już na samym początku programu szczepień. Dlaczego?

W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby z pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, czyli personel medyczny. To tak zwany etap zero, w trakcie którego szczepionki otrzymają wszystkie osoby udzielające świadczeń medycznych, w tym także diagności laboratoryjni czy farmaceuci. Do tego etapu rząd zaliczył także wykładowców i studentów kierunków medycznych.

Etap II zakłada zaszczepienie pensjonariuszy domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także wszystkich osób powyżej 60. roku życia, począwszy od najstarszych. Do tego etapu zaliczono także służby mundurowe oraz nauczycieli.

Etap III narodowego programu szczepień obejmuje osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, jak określił rząd - "wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia".

W tym etapie zaszczepione zostaną także wszystkie osoby "bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa", które są narażone na częste kontakty społeczne. Czyli kto? Jak określono w programie szczepień, będą to między innymi pracownicy wymiaru sprawiedliwości, poczty i transportu publicznego.

Etap IV to szczepienie wszystkich pozostałych obywateli, którym zagraża koronawirus. Zaszczepieni zostaną przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych z uwagi na pandemię, czyli można zakładać, że będą to m.in. restauratorzy. Szczepione będą także wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, które nie należą do tzw. grup ryzyka.

Zapisy na szczepienia dla osób spoza priorytetowych grup ruszają 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA