fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus w Polsce. Prawie co drugie łóżko szpitalne dla pacjentów z COVID jest wolne

karetka pogotowia w Warszawie
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach spadła poniżej 2 000 - podało Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 pozostało ponad 18,4 tys. wolnych łóżek i ponad 1 100 respiratorów. Wzrosła liczba osób objętych z uwagi na SARS-CoV-2 kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 20 477 osób. Od środy liczba pacjentów spadła o 378. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano drugi najwyższy spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 1 159.

Dla osób zakażonych koronawirusem w szpitalach pozostało 18 495 wolnych łóżek (47,44 proc. wszystkich).

Czytaj także: Szczepionka na COVID. Prof. Horban: Odporność raczej na wiele lat

Obecnie 1 986 osób - o 37 mniej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów spadła o 1,83 proc., w ciągu tygodnia - o 5,83 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 123 wolnych respiratorów, najwięcej od 11 czerwca, odkąd resort zdrowia publikuje dane na ten temat. Wolnych jest 36,12 proc. wszystkich respiratorów dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Dowiedz się więcej:
Dr Grzesiowski: Wygląda na to, że nie zarażamy się przez powierzchnie i przedmioty

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w czwartek, obecnie zasoby te wynoszą 38 962 łóżka i 3 109 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 289 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 40.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 21,7 tys. i wynosi 289 972. W ujęciu siedmiodniowym spadek wynosi 48,2 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 13,6 tys. osób (dobowy wzrost o 1 363, tygodniowy spadek o 3,1 tys.).

Od środy liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 23 580, w ciągu tygodnia - o blisko 151,7 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 646 560 zakażonych.

Według danych z 2 grudnia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 6,31 mln próbek pobranych od ponad 6,09 mln osób. Z danych przedstawianych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ostatnim czasie w Polsce malała liczba wykonywanych testów na koronawirusa. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 37,6 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 348 979.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA