fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Iran: Wkrótce testy kliniczne z udziałem ludzi naszych szczepionek na COVID

Teheran
AFP
Iran i Egipt pracują nad własnymi szczepionkami na COVID-19 - podkreśla irańska agencja IRNA dodając, że kraje te są "głównymi kandydatami do tego, by wyprodukować pierwszą szczepionkę" w rejonie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Mostafa Ghanei, przedstawiciel sztabu antykryzysowego walczącego z epidemią koronawirusa w Iranie podkreśla, że Iran i Egipt pracują nad szczepionkami niezależnie od siebie.

W Iranie, jak mówił Ghanei, trwają prace nad kilkoma typami szczepionek na COVID-19. Niektóre eksperymentalne szczepionki przeszły z powodzeniem fazę testów na zwierzętach, inne zbliżają się do jej zakończenia.

- Pewne jest, że dwie szczepionki rozpoczną pierwszą fazę testów klinicznych z udziałem ludzi do końca obecnego irańskiego roku (20 marca 2021 r. - red.) - zapowiedział Ghanei.

Irańska szczepionka mogłaby - po zakończeniu testów - trafić do użycia na początku lata.

Osiem eksperymentalnych szczepionek z Iranu znalazło się na liście potencjalnych szczepionek na COVID-19 przygotowanej przez WHO.

W ostatnich tygodniach o zakończonej sukcesem trzeciej fazie testów klinicznych z udziałem ludzi informowały koncerny Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Szczepionki te mogą trafić do użycia już pod koniec 2020 roku.

Źródło: IRNA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA