fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus: Australia kupi więcej szczepionek na COVID, niż ma mieszkańców. Dlaczego?

Policjanci w maskach na ulicy w Melbourne
AFP
Rząd Australii zamierza zakupić dwie kolejne eksperymentalne szczepionki na COVID-19 - łącznie władze tego zamieszkiwanego przez 25 mln mieszkańców kraju mają zamiar zakupić 135 mln dawek szczepionek na COVID-19 i w ciągu kilku miesięcy zamierzają przeprowadzić program masowego szczepienia mieszkańców przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Premier Scott Morrison zapowiedział 4 listopada, że Australia zakupi 40 mln dawek eksperymentalnej szczepionki opracowanej przez Novavax i 10 mln dawek szczepionki opracowywanej przez Pfizer i BioNTech.

Już wcześniej australijski rząd zamówił 85 mln dawek szczepionki opracowywanej przez AstraZeneca - zostaną one dostarczone, jeśli szczepionka okaże się bezpieczna i efektywna. Trzecia faza testów klinicznych tej szczepionki jest w bardzo zaawansowanej fazie - od jej wyników zależy dopuszczenie szczepionki do użycia.

Morrison tłumacząc decyzję o zakupie trzech różnych szczepionek tłumaczy, że jego rząd nie chce stawiać wszystkiego tylko na jedną szczepionkę.

Szczepionka opracowana przez AstraZeneca ma być produkowana w Australii. Szczepionki Novavax i Pfizer/BioNTech dotrą do Australii z - odpowiednio - USA i Europy.

Wszystkie trzy szczepionki będą prawdopodobnie pierwszymi szczepionkami na świecie, w przypadku których trzecia faza testów klinicznych zostanie zakończona.

Jeśli testy zakończą się sukcesem, Australia otrzyma pierwsze dawki szczepionki AstraZeneca na początku 2021 roku i rozpocznie masowe szczepienia w marcu. Program wyszczepiania populacji przeciw COVID-19 zakończy się do 2022 roku.

Gdyby wszystkie trzy szczepionki okazały się skuteczne Australia przekaże nadwyżkę szczepionek państwom położonym na Pacyfiku, w swoim sąsiedztwie.

W Australii wykryto ponad 27 600 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 907 zgonów na COVID-19. W ostatnich tygodniach Australii udało się stłumić drugą falę epidemii, która najmocniej dotknęła stan Wiktoria - drugi najludniejszy stan w kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA