fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

W Wielkiej Brytanii powstanie szczep wirusa na potrzeby testów szczepionki na COVID-19

Szczepionka
stock.adobe.com
Testy potencjalnej szczepionki na COVID-19, w czasie których w Wielkiej Brytanii ochotnicy będą wystawiani na kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2, są o krok bliżej po tym, jak brytyjska firma biotechnologiczna podpisała z rządem Borisa Johnsona umowe na stworzenie i dostarczenie specjalnego szczepu koronawirusa na potrzeby testów.

Wstępne prace nad testami określanymi jako "human challenge", których celem jest przyspieszenie badań nad efektywnością eksperymentalnej szczepionki, są prowadzone przez hVIVO, firmę wchodzącą w skład koncernu farmaceutycznego Open Orphan.

W ramach przygotowań ma powstać model badań w czasie których ochotnicy będą wystawiani na działanie koronawirusa, który może zostać wykorzystany jeśli testy zostaną zaakceptowane przez brytyjskiego regulatora.

Zwolennicy takich testów przekonują, że to dobry sposób na skrócenie długotrwałego procesu testowania efektywności szczepionki poprzez podawanie jej dziesiątkom tysięcy ochotników, którzy kontaktują się z koronawirusem w sposób losowy, w swoim naturalnym środowisku.

W czasie testów "human challenge" ochotnicy otrzymują szczepionkę, a miesiąc później są celowo zakażani koronawirusem w warunkach kontrolowanych.

Następnie ochotnicy są izolowani w specjalnym ośrodku, a ich stan zdrowia jest monitorowany. Test ma sprawdzić czy szczepionka chroni przed zakażeniem koronawirusem przy bezpośrednim kontakcie z nim.

Krytycy twierdzą, że celowe zakażanie kogoś potencjalnie śmiertelną chorobą, na którą nie ma efektywnej terapii, jest nieetyczne.

Firma hVIVO zapewnia, że testy będą prowadzone "pod kontrolą świetnie przygotowanych naukowców i lekarzy".

Idea takich testów jest wspierana przez naukowców z Imperial College London.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA