fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badacze: Koronawirus mógł krążyć po USA już w grudniu

AFP
Koronawirus SARS-CoV-2 mógł krążyć po USA już w grudniu, czyli przed wykryciem w Stanach Zjednoczonych pierwszego, potwierdzonego testem zakażenia koronawirusem miesiąc później - wynika z analizy dotyczącej liczby wizyt w szpitalach i klinikach UCLA osób uskarżających się na infekcje dróg oddechowych.

Wyniki analizy opublikowano na łamach "Journal of Medical Internet Research". Badacze wykryli "statystycznie istotne zwiększenie" liczby osób, uskarżających się na infekcje dróg oddechowych, trafiających do trzech szpitali i 180 klinik UCLA począwszy od 22 grudnia.

Pierwsze potwierdzone wynikiem testu zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w USA miesiąc później u pacjenta ze stanu Waszyngton, który wcześniej odwiedził Wuhan - miasto w Chinach, w którym pojawiło się pierwsze duże ognisko koronawirusa na świecie.

Dr Joann Elmore wraz z kolegami przeanalizowała informacje o blisko 10 mln pacjentów, którzy zgłosili się do placówek UCLA.

W rozmowie z CNN Elmore stwierdziła, że przeprowadzona przez jej zespół analiza wykazała, ze liczba pacjentów uskarżających się na problemy z oddychaniem, a także liczba osób hospitalizowanych w wyniku ostrej niewydolności oddechowej w placówkach objętych badaniem zwiększyła się między grudniem 2019 a lutym 2020 roku w porównaniu do średniej w poprzednich pięciu latach. Wzrost liczby takich przypadków da się zauważyć począwszy od ostatniego tygodnia grudnia.

Jednak Kristian Andersen, profesor immunologii i mikrobiologii w Scripps Research zwraca uwagę, że analiza genomu koronawirusa SARS-CoV-2 wskazuje, że pandemia "rozpoczęła się pod koniec listopada, na początku grudnia w Chinach". - A więc jest absolutnie niemożliwe, aby wirus mógł rozprzestrzeniać się szeroko w grudniu 2019 roku - dodaje.

Jego zdaniem wzrost liczby przypadków infekcji dróg oddechowych, o którym pisze dr Elmore, prawdopodobnie był efektem zakażeń wirusem grypy.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA