fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Czy osocze ozdrowieńców leczy? "Potrzeba dalszych badań"

AFP
Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) przekonuje, że jak na razie nie ma dowodów wspierających tezę, że podawanie chorym na COVID-19 osocza ozdrowieńców wspomaga ich leczenie. NIH przekonuje, że - na razie - leczenie osoczem nie powinno być traktowane przez lekarzy jako standardowa procedura w przypadku chorych na COVID-19.

"Nie ma wystarczających danych pozwalających rekomendować lub odradzać wykorzystanie osocza ozdrowieńców w leczeniu COVID-19" - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia, który opisuje ustalenia panelu z udziałem ponad 30 ekspertów ds. ochrony zdrowia.

"(Podawanie) osocza ozdrowieńców nie powinno być traktowane jako standardowa procedura przy leczeniu chorych na COVID-19" - podaje komisja odpowiedzialna za ocenę terapii osób zakażonych koronawirusem.

Narodowy Instytut Zdrowia podaje, że aby ocenić skuteczność leczenia osoczem potrzebne są dalsze badania, które pozwolą ustalić czy terapia taka jest "efektywna i skuteczna". Instytut zachęca jednocześnie do przeprowadzania takich testów.

W ubiegłym tygodniu Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na stosowanie, w nadzwyczajnych sytuacjach, terapii osoczem u osób z ostrym przebiegiem COVID-19.

Prezydent Donald Trump określił tę decyzję mianem "przełomu" w walce z epidemią koronawirusa.

W USA pojawiły się w związku z tym wątpliwości, czy Biały Dom nie wywarł presji na FDA - czemu jednak zaprzeczył stojący na czele Agencji dr Stephen Hahn.

Teraz Narodowy Instytut Zdrowia podaje, że "długoterminowe ryzyko związane z terapią osoczem ozdrowieńców" nie zostało oszacowane. Eksperci wskazują też, że nie wiadomo czy taka terapia nie osłabia reakcji układu odpornościowego na SARS-CoV-2 i nie sprawia, że leczona osoba jest bardziej podatna na reinfekcję.

Ponadto - jak przekonują eksperci Instytutu - skutki takiej terapii mogą być różne ze względu na różnicę w nasyceniu przeciwciałami osocza ozdrowieńców.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA