fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus: Możliwe dodatkowe obostrzenia w Zakopanem

Powiat tatrzański znalazł się na liście ostrzegawczej resortu zdrowia
Adobe Stock / Arthur
Pięć powiatów może zostać objętych dodatkowymi obostrzeniami związanymi ze wzrostem liczby nowych przypadków koronawirusa. Na liście resortu zdrowia jest m.in. powiat tatrzański, którego siedzibą jest Zakopane.

W ubiegłym tygodniu rząd poinformował o wprowadzeniu nowych zasad w związku z epidemią rząd. - Wprowadzamy nowe obostrzenia w sposób zregionalizowany - mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że kraj podzielony został na trzy strefy - zieloną, żółtą i czerwoną. Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - żółty, a jeśli mniej niż 6 - to zielony.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Trzeci raz ponad 800 zakażeń w ciągu doby

W czwartek lista została zaktualizowana. Od 14 sierpnia strefa czerwona obejmie powiaty: nowosądecki, rybnicki, wodzisławski, ostrzeszowski i wieluński oraz Jastrzębie-Zdrój, Nowy Sącz, Rudę Śląską i Rybnik.

Na liście "żółtej" znalazły się powiaty: pszczyński, cieszyński, wieruszowski, raciborski, limanowski, grajewski i nowotarski oraz Biała Podlaska i Żory.

infografika - Ministerstwo Zdrowia

Infografika - Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia przygotowało też tzw. listę ostrzegawczą. Jak tłumaczył Cieszyński, zawiera one powiaty, które mogą zostać zakwalifikowane do strefy żółtej, jeśli dojdzie w nich do istotnego wzrostu liczby zakażeń.

Chodzi o powiaty: bialski (województwo lubelskie), kępiński (woj. wielkopolskie), zwoleński (woj. mazowieckie), słubicki (woj. lubuskie) oraz tatrzański (woj. małopolskie).

Wiceminister zwrócił szczególną uwagę na powiat tatrzański, którego siedzibą jest Zakopane. - Wiemy, że z całej Polski przyjeżdżają tam turyści, dlatego szczególnie istotne jest, aby w tych warunkach zachować reżim sanitarny - podkreślił, apelując o noszenie masek ochronnych, korzystanie z płynu do dezynfekcji oraz o zachowywanie dystansu społecznego "wszędzie tam, gdzie to jest możliwe".

Janusz Cieszyński dodał, że zasad należy szczególnie przestrzegać w powiatach z listy ostrzegawczej, ponieważ ryzyko, że z powodu wzrostu liczby zakażeń trafią one do strefy żółtej jest "istotne".

Jednocześnie wiceminister zaznaczył, że takie samo ryzyko odnosi się także do powiatów, które zostały skreślone z listy "żółtej" i trafiły do "zielonej". Dotyczy to powiatów kępińskiego (woj. wielkopolskie), wieruszowskiego (woj. łódzkie), pińczowskiego (woj. świętokrzyskie), jarosławskiego (woj. podkarpackie), przemyskiego oraz miasta Przemyśl (woj. podkarpackie).

W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz ograniczenia liczby osób w kościołach i miejscach kultu religijnego (1 osoba na 4 m kw., 150 osób na zewnątrz) a także w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 m kw.). Zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek, w kinach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Do 50 ograniczono także maksymalną liczbę uczestników wydarzeń rodzinnych, np. wesel i pogrzebów. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez publiczności.

W strefie żółtej należy w miejscach publicznych utrzymywać dystans społeczny 1,5 m. W weselu czy pogrzebie uczestniczyć może nie więcej niż sto osób. Ograniczona została dozwolona liczba uczestników kongresów i targów (1 osoba na 4 m kw.), a także widzów imprez sportowych (25 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA