fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

"Suwerenność 01". Kuba testuje własną szczepionkę na ludziach

AFP
Badacze z Kuby rozpoczną w przyszłym tygodniu testy kliniczne na ludziach opracowanej na wyspie szczepionki przeciwko COVID-19 - wynika z informacji przekazanych przez państwową agencję informacyjną Prensa Latina.

Szczepionka o nazwie "Suwerenność 01" zostanie przetestowana na 676 osobach w wieku 19-80 lat - wynika z informacji przekazanych przez Prensa Latina.

Testy będą prowadzone między 24 sierpnia a 11 stycznia. Ich wyniki mają być znane w lutym 2021 roku.

W poniedziałek kubańskie media państwowe opublikowały zdjęcia prezydenta Kuby, Miguela Diaza-Canela ze spotkania z naukowcami pracującymi nad szczepionką.

Nałożone na Kubę przed 60 lat embargo sprawia, że handel Kuby z innymi państwami - nawet jeśli dotyczy leków i środków medycznych - jest utrudniony - zauważa CNN. Stąd dążenie Hawany do opracowania własnej szczepionki.

Kubańska szczepionka jest opracowywana przez badaczy w Instytucie Nauk Medycznych w Hawanie.

Na świecie trwają testy kliniczne na ludziach kilkunastu potencjalnych szczepionek na COVID-19. Kilka szczepionek weszło w trzecią fazę testów klinicznych prowadzonych na dużych grupach (kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy osób).

Jedyną jak dotąd zarejestrowaną szczepionką na COVID-19 jest rosyjska szczepionka "Sputnik-V". Szczepionka ta nie przeszła jednak trzeciej fazy testów klinicznych.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA