fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

WHO: Mutacje wirusa nie wpłyną na skuteczność szczepionki

stock.adobe.com
Mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 nie powinny wpłynąć na skuteczność przyszłej szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował dr Soumya Swaminathan z WHO.

- Mutacje nie były jak dotąd obserwowane w tej części wirusa -  białku szczytowym, które jest odpowiedzialne za interakcję z receptorem na powierzchni atakowanej komórki - które wpływałyby na wydajność szczepionki - powiedział Swaminathan w piątek odpowiadając na pytania internautów w czasie sesji pytań i odpowiedzi.

Swaminathan dodał, że "wirusy się zmieniają i my to obserwujemy".

Obecnie na całym świecie trwają prace nad ok. 200 potencjalnymi szczepionkami. 10 z nich weszło w fazę testów klinicznych na ludziach - cztery w USA, pięć w Chinach i jedna w Wielkiej Brytanii.

Swaminathan przyznał, że wirus może mieć nieco inną postać w różnych częściach świata, ale "nie są to różnice, które sprawiają, że szczepionka nie będzie działać".

- To dobrze, że prace nad szczepionką toczą się w wielu różnych krajach, ponieważ mamy różne populacje, różne profile genetyczne, różne czynniki ryzyka i WHO chętnie będzie obserwować jak potencjalne szczepionki będą testowane w wielu krajach - dodał.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA