fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

#RZECZoBIZNESIE: Bogdan Zatorski: Podatnicy VAT czekali na te zmiany od lat

tv.rp.pl
Dzięki białej liście będzie łatwiej prowadzić biznes - mówi Bogdan Zatorski, ekspert ds. konsultingu biznesowego w Sage, gość programu Marcina Piaseckiego.

Ustawa dotycząca kwestii podatkowych jest już podpisana i wydana w dzienniku ustaw.

- Przygotowujemy się do wprowadzenia białej listy od 1 września, kiedy to przez szefa KAS zostanie ogłoszony jednolity wykaz podatników VAT. 3 dotychczasowe rejestry zostaną połączone w 1. Jako podatnicy czekaliśmy na to od wielu lat - mówił Zatorski.

- W tym wykazie będziemy mieli dostęp do historii zmian podatników. Jest to dosyć istotna informacja – dodał.

Będą tam też zamieszczone rachunki bankowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

- Dzięki tym zmianom będzie łatwiej prowadzić biznes. Dodatkowo, podatnicy zlecający przelewy zostaną zobowiązani do wykonania dodatkowych czynności, czyli weryfikacji rachunku bankowego z białą listą. Wykonanie przelewu na rachunek, który nie jest znany administracji skarbowej będzie groził przykrymi konsekwencjami. Będzie trzeba zmodyfikować systemy informatyczne do przygotowywania przelewów – tłumaczył gość.

Jeśli na fakturze i białej liście są różne numery rachunków można dokonać płatności metodą split payment. Zwiększa to w oczach administracji bezpieczeństwo płatności podatku VAT.

- Płacąc dziesiątki faktur dziennie nie da się tego zrobić bez systemów informatycznych, które sprawdzą poprawność rachunku bankowego. Obecne systemy nie mają takiej funkcjonalności, bo jeszcze nie mają z czym sprawdzić. Potrzebne są aktualizacje, jeżeli chcemy, żeby procesy przebiegały sprawnie i w bezpieczny sposób - ocenił Zatorski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA