fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

W budżecie wciąż wysoka nadwyżka

Bloomberg
Po maju w kasie państwa nadwyżka dochodów na wydatkami wynosiła aż 9,6 mld zł – podało Ministerstwo Finansów.

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2018 r. wyniosły 154 mld zł i były wyższe o 10,7 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły i 7 proc. – podaje resort finansów w komunikacie.

Wpływy z VAT były wyższe o 2,8 proc. (tj. ok. 1,9 mld zł), z akcyzy - o 5,9 proc. (tj. ok. 1,6 mld zł), z PIT - o 16,4 proc. (tj. ok. 3,3 mld zł), z CIT - o 16,4 proc. (tj. ok. 2,4 mld zł), a z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych - o 4 proc. „Wysokie dochody z podatku PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą" – wyjaśnia resort.

Wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 10,8 mld zł i było wyższe o ok. 1,6 mld zł (tj. 17,4 proc. rok do roku. „Spowodowane jest to wyższym wpływem dochodów z aukcji z tytułu emisji gazów cieplarnianych i wynika ze wzrostu cen uprawnień do emisji. W przeciągu ostatnich miesięcy ceny uprawnień wzrosły o ponad 50 proc." – zaznacza MF.

Z kolie wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2018 r. wyniosło 144,4 mld zł tj. 36,4 proc. planu na 2018 r. W analogicznym okresie 2017 r. przekazano na wydatki 143,5 mld zł, tj. 37,3 proc. planu. Niższe wykonanie wydatków jest przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,3 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS.

Przy wyższych dochodach i niższych wydatkach, budżet po maju był 9,6 mld zł na plusie. Ministerstwo Finansów informuje jednak, że zgodnie z przewidywaniami nadwyżka ta ma charakter przejściowy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA