fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Ronaldo przed sądem. Za podatki

AFP
Napastnik Juventusu Turyn, Cristiano Ronaldo stanie we wtorek 22 stycznia przed sądem w Madrycie w związku z zarzutami prokuratury o uchylanie się od płacenia podatków. Grożą mu 23 miesiące wiezienia i grzywna

Dawna gwiazda Realu Madryt, od lipca gracz we włoskim klubie przyzna się zapewne do winy po uregulowaniu latem 18,8 mln euro z tytułu niedeklarowanych przychodów  za cztery przestępstwa podatkowe wobec hiszpańskiego resortu finansów w latach 2011-14.

Czytaj także: 50 twarzy Cristiano

W związku z tym, że maksymalna kara jest niższa od 2 lat pozbawienia wolności za przestępstwo bez użycia przemocy, to jak jest to w zwyczaju Hiszpanii, skazany nie musi odsiadywać jej w więzieniu — pisze Reuter.

Prokuratura występuje o grzywnę 5,7 mln euro, którą Ronaldo już zapłacił wraz z odsetkami około miliona euro. Grzywna, która ma być ogłoszona w sądzie stanowi część sumy już uregulowanej.

33-letni piłkarz uda się do Madrytu natychmiast po spotkaniu Juventusu z Chievo w poniedziałek. Początkowo sesja sądu miała nastąpić w poniedziałek, ale prokuratura poinformowała, że ostatecznie odbędzie się następnego dnia. Sesja sądu powinna być krótka i zakończy się tego samego dnia, Ronaldo ma potwierdzić, że zgadza się na ustalenia.

Portugalski internacjonał jest jednym z wielu piłkarzy, którzy byli na bakier z fiskusem. Hiszpańska prokuratura prowadziła śledztwo wobec wielu znanych sportowców dotyczące zarządzania ich prawami do wizerunku czyli mówiąc inaczej, milionowych dochodów z reklam na marginesie kontraktów z klubami.

Również we wtorek inny dawny gracz Realu, Xabi Alonso stanie przed innym sądem w związku z zarzutami o przestępstwa wobec resortu finansów; dotyczą je również jego doradców podatkowych Ivana Zaldua Azcuenagi i Igasi Maester Casanovy.

Według prokuratury, Alonso podpisał w sierpniu 2009 za radą Zaldua umowę, w której udaje cesję wykorzystywania praw do wizerunku firmie Kardzali na portugalskiej Maderze. Prokuratura występuje w tej sprawie o karę po 5 lat więzienia dla tej trójki za 3 przestępstwa wobec resortu finansów popełnionych w latach 2010-12 i grzywny 4 mln euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA