fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

500 Plus: Rekordowe wsparcie trafi do rodzin z dziećmi

123rf.com
Na jedno dziecko państwo przeznaczy w tym roku około 7 tysięcy złotych. To prawie trzy razy więcej niż jeszcze pięć lat temu. Ale więcej nie zawsze znaczy, że bardziej efektywnie.

– To już duże pieniądze. Stanowią spore obciążenie dla finansów państwa, ale ten wysiłek trzeba podjąć. W Polsce musi się rodzić więcej dzieci – komentuje Krzysztof Rybiński, rektor Kazachstańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Z analizy planów finansowych państwa, którą przeprowadziła „Rzeczpospolita", wynika, że w formie bezpośrednich transferów do rodzin z dziećmi trafi w 2017 r. aż 51,5 mld zł. W przeliczeniu na 7,23 mln dzieci w wieku do 18 lat, daje to aż 7 tys. zł na głowę.

Podstawą 500+

Największą część tej kwoty stanowią oczywiście świadczenia wychowawcze, lepiej znane pod nazwą program 500+. W przyszłym roku budżet wyda na ten cel ok. 23 mld zł, czyli przeciętnie 3,1 tys. zł na jedno dziecko.

Dosyć sporo państwo przeznaczy też na świadczenia rodzinne – 12,7 mld zł. To zasiłki i dodatki dla uboższych rodzin, alimenty wypłacane przez państwo i zasiłki dla opiekunów dzieci. Kolejne 8,8 mld zł trafi do Polaków w formie zasiłków ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA