fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Projekt „Pod Biało-czerwoną” bez budżetu

Fotorzepa, Danuta Matloch
Rząd jeszcze nie wie, ile zapłaci za zafundowanie wszystkim masztów pod flagi.

W roku historycznego deficytu budżetowego premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek 25 sierpnia dofinansowanie dla „każdej z niemal 2,5 tys. gmin” na kupno masztów na flagi krajowe, w ramach projektu „Pod Biało-czerwoną”. Sam pomysł, według regulaminu, ma na celu uczczenie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i jej bohaterów, a także integrację lokalnych społeczności w duchu „tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu”.

Problem w tym, że budżetu tego projektu nikt nie zna, bo… jeszcze nie powstał. Wyceny projektu nie ma, ponieważ, jak potwierdziliśmy w resorcie cyfryzacji, projekt będzie finansowany z dotacji kancelarii premiera, która jeszcze nie została ustalona. – To będzie dotacja KPRM i tego typu szczegóły będą ustalane z samorządami – informuje biuro prasowe MC.

Czytaj także: Jest nowelizacja budżetu na 2020 r. Ponad 109 mld deficytu

Centrum Informacyjne Rządu także potwierdziło „Rz”, że rząd nie zna kosztu tego projektu. - Przewidywany koszt projektu będzie znany po uzyskaniu pełnej wiedzy o liczbie gmin, których mieszkańcy udzielą wymaganej liczby zgłoszeń poparcia oraz po liczbie podpisanych umów – napisało CIR w odpowiedzi na pytanie redakcji o wycenę kupna flag dla wszystkich gmin w Polsce.

Projekt prowadzi ministerstwo cyfryzacji pod patronatem premiera, ale nieznany jest nie tylko budżet, ale także szczegóły organizacyjne, projektu nie ma ani na Rządowym Centrum Legislacyjnym, ani w wykazie prac KPRM. Resort cyfryzacji uruchomił natomiast stronę projektu, na której zamieszczono regulamin, który jednak informuje jedynie o przebiegu głosowania w gminach. Ten dokument także nie zdradza żadnych organizacyjnych szczegółów, choćby tego, jak ma wyglądać zakup masztu i czy rząd pokryje wszystkie koszty czy tylko część, ani - ile w ogóle dopłaci, czy jest limit cenowy na zakup masztu.

Sprawdziliśmy więc na stronach internetowych porównywarek cen. Cena za 6-metrowy aluminiowy maszt zaczyna się od ok. 150 zł i sięga nawet 1,5-2 tys. zł w wypadku masztów z włókna szklanego. Cena 16-metrowego masztu z włókna szklanego sięga 3,3 tys. zł, a 9-metrowy maszt ze stali nierdzewnej to wydatek 5,8 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze koszt jego montażu (350-450 zł) – ponieważ maszt musi zostać osadzony na betonowym fundamencie za pomocą kotw metalowych. 

Czytaj także: Rząd zapowiada zwolnienia w administracji

Dla policzenia choć przybliżonego kosztu projektu, przyjęliśmy więc dofinansowanie w wysokości 1000 zł na zakup tańszych wersji masztów masztu wraz z ich montażem. Gdyby do konkursu zgłosiły się wszystkie gminy w Polsce - w przeliczeniu na 2,5 tys. gmin daje to projekt warty 2,5 mln zł.

Tymczasem po nowelizacji budżetu państwa, dokonanej 20 sierpnia, wiadomo już, że zamiast zapowiadanego jeszcze przed pandemią pierwszego roku bez deficytu, Polska musi się w tym roku liczyć z rekordowym w historii kraju deficytem sięgającym 109 mld zł. Dochody spadną o ponad 30 mld zł, a koszty wzrosną o ponad 70 mld zł. Koszt pandemii szacowany jest na nawet 270 mld zł. Jak pisaliśmy w „Rz”, rząd poinformował w ostatni czwartek, że na przyszły rok limit dla deficytu ustalono na poziomie 82,3 mld zł, dochody kasy państwa mają wynieść 403,7 mld zł, wydatki – 486 mld zł.

Organizatorami projektu „Pod biało-czerwoną” są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Warunkiem udziału gminy w projekcie jest zebranie głosów poparcia, od 100 głosów dla gmin zamieszkałych przez mniej niż 20 tys. osób – do tysiąca głosów dla gmin liczących ponad sto tys. mieszkańców. Głosy będą zbierane elektronicznie. Na pytanie, dlaczego projektem zbierania chętnych na zainstalowanie masztów flagowych zajmuje się akurat ministerstwo cyfryzacji, biuro prasowe informuje, że zajmują się stroną techniczną projektu i przygotowali portal konkursu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA