fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

KE znosi cła i VAT od sprzętu medycznego spoza UE

AFP
Koronawirus skłonił dziś Komisję Europejską do zniesienia ceł i podatku VAT dla importowanego sprzętu medycznego. Decyzja działa od stycznia.

O zniesienie obciążeń finansowych wnioskowały zarówno państwa członkowskie, jak i Wielka Brytania. Dzięki zniesieniu opłat, sprzęt medyczny ma być bardziej przystępny finansowo. Ulga ma trwać przez pół roku.

Bez ceł wjadą więc na teren UE maski i wyposażenie ochronne, zestawy do testów, respiratory i pozostały sprzęt medyczny. 

Czytaj także: Pierwsza prywatna firma w Polsce rozpoczęła testy na koronawirusa 

- W tej sytuacji najważniejsze jest, aby sprzęt i środki medyczne szybko trafiły tam, gdzie są potrzebne – mówi Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki, cytowany w komunikacie. Komisarz dołączył podziękowania dla służby zdrowia. - Chcę ponownie wyrazić mój głęboki szacunek oraz wdzięczność dla pracowników służby zdrowia w całej Europie. Dzisiejsza decyzja powinna pomóc im w uzyskaniu sprzętu, który jest niezbędny do ochrony i dalszego ratowania życia – mówi Gentiloni.

Ta decyzja jest efektem wezwania przez KE przed dwoma tygodniami wszystkich państw członkowskich wraz jeszcze z Wielką Brytanią do złożenia wniosków dotyczących zniesienia ceł i podatku VAT od przywozu sprzętu ochronnego i innego sprzętu medycznego z państw trzecich. Zareagowali wszyscy. Co ważne, dzisiejsza decyzja działa z mocą wsteczną od 30 stycznia 2020 r.

KE przypomina, że prawodawstwo UE ma narzędzia do pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, które mogą być wykorzystane dziś do walki z kryzysem sanitarnym spowodowanym koronawirusem. Należą do nich np. unijne przepisy celne, które pozwalają na zwolnienia z należności celnych „na rzecz ofiar katastrof” i stosują się do importu dokonywanego przez organizacje państwowe lub organizacje charytatywne. By uruchomić taką pomoc, konieczny jest jednak wniosek państw członkowskich.

Oprócz kwestii sanitarnych, UE przygotowała w tym tygodniu pakiet ratunkowy dla gospodarki - pakiet środków, który koncentrował się na szybkiej mobilizacji funduszy strukturalnych, aby umożliwić reakcję na kryzys. Pierwszy pakiet Inicjatywy na rzecz reagowania na koronawirusa składa się z trzech elementów: około 8 mld euro trafi na poprawę płynności by przyspieszyć 37 miliardów euro publicznych inwestycji, elastyczność w stosowaniu unijnych zasad wydatkowania i rozszerzenie zakresu unijnego Funduszu Solidarności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA